ПрАТ «ТВП «ПЕРЛИНА»

Код за ЄДРПОУ: 00182702
Телефон: (+ 38) 050-320-70-96
e-mail: perl@perlyna.pat.ua
Юридична адреса: 51400, Дніпропетровська обл., м. Павлоград, вул. Терьошкіна, 4
 
Дата розміщення: 28.04.2016

Річний звіт за 2016 рік

Примітки до фінансової звітності, складеної відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності

ПУБЛIЧНЕ АКЦIОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО
«ТОРГОВО-ВИРОБНИЧЕ ПIДПРИЄМСТВО «ПЕРЛИНА»
Примiтки до фiнансової звiтностi за рiк, що закiнчився 31 грудня 2016 року

1. Iнформацiя про Товариство

ПУБЛIЧНЕ АКЦIОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ТОРГОВО-ВИРОБНИЧЕ ПIДПРИЄМСТВО «ПЕРЛИНА» (надалi по тексту – «Товариство») зареєстровано 30.08.1996 року.
Повне найменування: ПУБЛIЧНЕ АКЦIОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО«ТОРГОВО-ВИРОБНИЧЕ ПIДПРИЄМСТВО «ПЕРЛИНА»
Код за ЄДРПОУ: 00182702_
Мiсцезнаходження Товариства: 51400, Днiпропетровська обл., м. Павлоград, вул. Терьошкiа, буд.4.
Метою дiяльностi Товариства є досягнення економiчних та соцiальних результатiв шляхом здiйснення виробничої, комерцiйної, посередницької та iншої господарської дiяльностi, та отримання на цiй пiдставi прибутку, захист соцiально-економiчних iнтересiв Товариства та акцiонерiв, внаслiдок здiйснення пiдприємницької та iншої господарської дiяльностi.
Предметом дiяльностi Товариства є пiдприємницька та iнша господарська дiяльнiсть пов’язана з обiгом товарiв, робiт, та iншими майновими та не майновими вiдносинами.

Кiлькiсть працiвникiв станом на 31 грудня 2016 р. та 31 грудня 2015 р. складала 2 та 2 особи, вiдповiдно.
Станом на 31 грудня 2016 р. та 31 грудня 2015 р. учасниками Товариства були:
Учасники товариства: 31.12.2016 31.12.2015
% %
ТОВ «Скай – ЛТД» 24,9847 24,9847
ТОВ « Фокус» 23,8259 23,8259
Фiзичнi особи 24,9847 24,9847
Всього 100,00 100,00
2. Загальна основа формування фiнансової звiтностi
2.1. Рiшення про затвердження фiнансової звiтностi
Фiнансова звiтнiсть Товариства затверджена до випуску керiвником Товариства 28 лютого 2017 року. Товариство планує затвердити фiнансову звiтнiсть до опублiкування найближчим часом. Учасники Товариства та iншi особи не мають права вносити змiни до цiєї фiнансової звiтностi пiсля її затвердження до опублiкування.
2.2. Достовiрне подання та вiдповiднiсть МСФЗ
Фiнансова звiтнiсть Товариства є фiнансовою звiтнiстю загального призначення, яка сформована з метою достовiрно подання фiнансового стану, фiнансових результатiв дiяльностi та грошових потокiв Товариства для задоволення iнформацiйних потреб широкого кола користувачiв при прийняттi ними економiчних рiшень.
Концептуальною основою фiнансової звiтностi Товариства за рiк, що закiнчився 31 грудня 2016 року, є Мiжнароднi стандарти фiнансової звiтностi (МСФЗ), включаючи Мiжнароднi стандарти бухгалтерського облiку (МСБО) та Тлумачення (КТМФЗ, ПКТ), виданi Радою з Мiжнародних стандартiв бухгалтерського облiку (РМСБО), в редакцiї чиннiй на 01 сiчня 2015 року, що офiцiйно оприлюдненнi на веб-сайтi Мiнiстерства фiнансiв України.
Пiдготовлена Товариством фiнансова звiтнiсть чiтко та без будь-яких застережень вiдповiдає всiм вимогам чинних МСФЗ з врахуванням змiн, внесених РМСБО станом на 01 сiчня 2015 року, дотримання яких забезпечує достовiрне подання iнформацiї в фiнансовiй звiтностi, а саме, доречної, достовiрної, зiставної та зрозумiлої iнформацiї.
3. Суттєвi положення облiкової полiтики
3.1. Основи пiдготовки фiнансової звiтностi
Заява про вiдповiднiсть
Ця фiнансова звiтнiсть пiдготовлена вiдповiдно до Мiжнародних Стандартiв Фiнансової Звiтностi (далi - МСФЗ), включаючи Мiжнароднi стандарти бухгалтерського облiку (МСБО) та Тлумачення (КТМФЗ, ПКТ), у редакцiї, затвердженiй Радою по Мiжнародним стандартам фiнансової звiтностi (Рада з МСФЗ).
Фiнансова звiтнiсть Компанiї є фiнансовою звiтнiстю загального призначення, яка сформована з метою достовiрно подання фiнансового стану, фiнансових результатiв дiяльностi та грошових потокiв Компанiї для задоволення iнформацiйних потреб широкого кола користувачiв при прийняттi ними економiчних рiшень.
Пiдготовлена Компанiєю фiнансова звiтнiсть чiтко та без будь-яких застережень вiдповiдає всiм вимогам чинних МСФЗ з врахуванням змiн, внесених РМСБО станом на 01 сiчня 2015 року, дотримання яких забезпечує достовiрне подання iнформацiї в фiнансовiй звiтностi, а саме, доречної, достовiрної, зiставної та зрозумiлої iнформацiї.
При формуваннi фiнансової звiтностi Компанiя керувалася також вимогами нацiональних законодавчих та нормативних актiв щодо органiзацiї i ведення бухгалтерського облiку та складання фiнансової звiтностi в Українi, якi не протирiчать вимогам МСФЗ.
Основа складання фiнансової звiтностi
Ця фiнансова звiтнiсть складена на основi принципу iсторичної вартостi, за винятком зазначеного в основних положеннях облiкової полiтики нижче (наприклад, оцiнка окремих фiнансових iнструментiв, що оцiнюються вiдповiдно до МСБО (IAS) 39 «Фiнансовi iнструменти: визнання та оцiнка» та iнших).
Функцiональна валюта та валюта подання
Фiнансова звiтнiсть представлена в українськiй гривнi, що є функцiональною валютою Компанiї. Вся фiнансова iнформацiя, представлена в українських гривнях, округляється до найближчої тисячi, якщо не вказано iнше. Гривня не є вiльноконвертованою валютою за межами України.
Припущення щодо функцiонування компанiї в найближчому майбутньому
Фiнансова звiтнiсть була пiдготовлена виходячи з припущення, що Компанiя буде продовжувати свою дiяльнiсть як дiюче пiдприємство в осяжному майбутньому, що передбачає реалiзацiю активiв та погашення зобов’язань у ходi звичайної дiяльностi.
Таким чином, керiвництво Компанiї пiдготувало цю фiнансову звiтнiсть вiдповiдно до принципу подальшого безперервного функцiонування. Формуючи таке професiйне судження, керiвництво врахувало фiнансовий стан Компанiї, свої iснуючi намiри, заплановану в бюджетi прибутковiсть дiяльностi у майбутньому та доступ до фiнансових ресурсiв, а також проаналiзувало вплив поточної фiнансової та економiчної ситуацiї на майбутню дiяльнiсть Компанiї.
При цьому слiд зазначити, що на дату затвердження звiтностi, Компанiя функцiонує в нестабiльному середовищi, що пов'язано з наслiдками свiтової економiчної кризи та нестабiльної ситуацiї у країнi. Стабiлiзацiя економiчної ситуацiї в Українi буде значною мiрою залежати вiд ефективностi фiскальних та iнших заходiв, що будуть здiйснюватися урядом України. У той же час не iснує чiткого уявлення того, яких заходiв вживатиме уряд України для подолання кризи. У зв'язку з вiдсутнiстю чiткого плану заходiв уряду по виходу з кризи неможливо достовiрно оцiнити ефект впливу поточної економiчної ситуацiї на фiнансовий стан Компанiї. В результатi виникає невизначенiсть, яка може вплинути на майбутнi операцiї, можливiсть вiдшкодування вартостi активiв Компанiї та здатнiсть Компанiї обслуговувати i платити за своїми боргами в мiру настання термiнiв їх погашення. Дана фiнансова звiтнiсть не включає нiяких коригувань, якi можуть мати мiсце в результатi такої невизначеностi. Про такi коригування буде повiдомлено, якщо вони стануть вiдомi та зможуть бути оцiненi.

3.2. Основнi судження, оцiнки та фактори невизначеностi
Компанiя використовує оцiнки та припущення, якi впливають на суми, що визнаються у фiнансовiй звiтностi, та на балансову вартiсть активiв i зобов’язань протягом наступного фiнансового року. Розрахунки та судження постiйно переглядаються i базуються на попередньому досвiдi керiвництва та iнших факторах, у тому числi на очiкуваннях щодо майбутнiх подiй, якi вважаються обґрунтованими за iснуючих обставин. Крiм суджень, якi передбачають облiковi оцiнки, керiвництво Компанiї також використовую професiйнi судження при застосуваннi облiкової полiтики. Професiйнi судження, якi чинять найбiльш суттєвий вплив на суми, що вiдображаються у фiнансовiй звiтностi, та оцiнки, результатом яких можуть бути значнi коригування балансової вартостi активiв та зобов’язань протягом наступного фiнансового року включають:
Термiн корисного використання основних засобiв та нематерiальних активiв
Оцiнка термiнiв корисного використання основних засобiв та нематерiальних активiв є предметом професiйного судження, яке базується на основi досвiду використання аналогiчних активiв. Майбутнi економiчнi вигоди вiд даних активiв, виникають переважно вiд їх поточного використання пiд час надання послуг. Тим не менш, iншi фактори, такi як фiзичний та моральний знос, часто призводять до змiн розмiрiв майбутнiх економiчних вигiд, якi як очiкується будуть отриманi вiд використання даних активiв.
Керiвництво перiодично оцiнює правильнiсть остаточного термiну корисного використання основних засобiв та нематерiальних активiв. Ефект вiд перегляду остаточного термiну корисного використання основних засобiв та нематерiальних активiв вiдображається у перiодi, коли такий перегляд мав мiсце чи в майбутнiх звiтних перiодах, якщо можливо застосувати. Вiдповiдно, це може вплинути на величину майбутнiх амортизацiйних вiдрахувань та балансову вартiсть основних засобiв.
Оцiнка справедливої вартостi фiнансових iнструментiв
Якщо цiна фiнансового iнструмента, що котирується на ринку, доступна, справедлива вартiсть розраховується, базуючись на нiй. Коли на ринку не спостерiгається параметрiв для оцiнки, або вони не можуть бути виведенi з наявних ринкових цiн, справедлива вартiсть визначається шляхом аналiзу iнших наявних ринкових даних, прийнятних для кожного продукту, а також шляхом застосування моделей цiноутворення, якi використовують математичну методологiю, засновану на прийнятих фiнансових теорiях. Моделi цiноутворення враховують договiрнi умови по фiнансових iнструментах, а також ринковi параметри оцiнки, такi, як процентнi ставки, волатильнiсть та валютнi курси обмiну. Коли ринковi параметри оцiнки вiдсутнi, керiвництво здiйснює судження на основi своєї найкращої оцiнки такого параметра за даних обставин, що обґрунтовано вiдображає цiну по даному iнструменту, яка була б визначена ринком, за умови наявностi ринку. При здiйсненнi даної оцiнки використовуються рiзноманiтнi прийнятнi методи, включаючи данi подiбних iнструментiв, iсторичнi данi i методи екстраполяцiї. Компанiя вважає, що бухгалтерськi оцiнки та припущення, якi мають вiдношення до оцiнки фiнансових iнструментiв, де ринковi котирування не доступнi, є ключовим джерелом невизначеностi оцiнок, тому що:
- вони з високим ступенем ймовiрностi пiддаються змiнам з плином часу, оскiльки оцiнки базуються на припущеннях керiвництва щодо процентних ставок, волатильностi, змiн валютних курсiв, коригувань при оцiнцi iнструментiв, а також специфiчних особливостей операцiй; та
- вплив змiни в оцiнках на активи, вiдображенi в звiтi про фiнансовий стан, а також на доходи/(витрати) може бути значним.
Якби керiвництво використовувало iншi припущення щодо процентних ставок, волатильностi, курсiв обмiну валют i коригувань при оцiнцi iнструментiв, бiльша або менша змiна в оцiнцi вартостi фiнансових iнструментiв в разi вiдсутностi ринкових котирувань мала б iстотний вплив на вiдображений в фiнансовiй звiтностi чистий прибуток та збиток Компанiї. У Примiтках мiститься детальна iнформацiя про використанi методики оцiнки та ключовi припущення, використанi пiд час визначення справедливої вартостi фiнансових iнструментiв.
Судження щодо очiкуваних термiнiв утримування фiнансових iнструментiв
Керiвництво Компанiї застосовує професiйне судження щодо термiнiв утримання фiнансових iнструментiв, що входять до складу фiнансових активiв. Професiйне судження за цим питанням ґрунтується на оцiнцi ризикiв фiнансового iнструменту, його прибутковостi й динамiцi та iнших факторах. Проте iснують невизначеностi, якi можуть бути пов’язанi з призупиненням обiгу цiнних паперiв, що не є пiдконтрольним керiвництву Компанiї фактором i може суттєво вплинути на оцiнку фiнансових iнструментiв.
Судження щодо виявлення ознак знецiнення активiв
На кожну звiтну дату Компанiя проводить аналiз дебiторської заборгованостi, iншої дебiторської заборгованостi та iнших фiнансових активiв на предмет наявностi ознак їх знецiнення. Збиток вiд знецiнення визнається виходячи з власного професiйного судження керiвництва за наявностi об’єктивних даних, що свiдчать про зменшення передбачуваних майбутнiх грошових потокiв за даним активом у результатi однiєї або кiлькох подiй, що вiдбулися пiсля визнання фiнансового активу.
Управлiнський персонал оцiнює зменшення корисностi депозитiв в банках, грошей та їх еквiвалентiв, визначаючи ймовiрнiсть вiдшкодування їх вартостi на основi детального аналiзу банкiв. Фактори, що беруться до уваги, включають фiнансовий стан банку, кредитнi рейтинги, присвоєнi банку, та iсторiю спiвробiтництва з ним.
Станом на 31.12.2016 року, управлiнський персонал не iдентифiкував ознак знецiнення грошових коштiв та їх еквiвалентiв у iнших банках, i, вiдповiдно, не створив резерви на покриття збиткiв вiд знецiнення цих сум.
Однак, суттєве погiршення економiчної ситуацiї в Українi, значна девальвацiя української гривнi, нестача лiквiдних коштiв у банкiвському секторi та дострокове зняття депозитiв, разом iз фiнансовими труднощами українських банкiв, призводять до суттєвої невизначеностi оцiнок щодо можливостi їх вiдшкодування.
У разi, якщо банки не зможуть повернути Компанiї грошi та їх еквiваленти пiсля звiтної дати, необхiдно буде вiдобразити в облiку додатковi збитки вiд зменшення корисностi.
Резерв сумнiвних боргiв
Компанiя проводить нарахування резерву сумнiвних боргiв з метою покриття потенцiйних збиткiв у випадках неспроможностi дебiтора здiйснювати необхiднi платежi. При оцiнцi достатностi резерву сумнiвних боргiв керiвництва враховує поточнi загальноекономiчнi умови, платоспроможнiсть дебiтора та змiни умов здiйснення платежiв.
Коригування суми резерву сумнiвних боргiв, що вiдображена у фiнансовiй звiтностi, можуть проводитись у результатi змiни економiчної чи галузевої ситуацiї або фiнансового стану окремих клiєнтiв.
Податкове законодавство
Податкове, валютне та мите законодавство України може тлумачитись по-рiзному i часто змiнюється. Вiдповiднi органи можуть не погодитися з тлумаченнями цього законодавства керiвництвом Компанiї у зв’язку з дiяльнiстю Компанiї та операцiями в рамках цiєї дiяльностi.
Податковi органи можуть перевiряти податковi питання у фiнансових перiодах протягом трьох календарних рокiв пiсля їх закiнчення. За певних обставин перевiрка може стосуватися довших перiодiв. В результатi можуть бути нарахованi додатковi суттєвi суми податкiв, штрафи та пенi.
Використання ставок дисконтування
Станом на 31.12.2016 середньозважена ставка за портфелем банкiвських депозитiв у нацiональнiй валютi в банках, у яких не введено тимчасову адмiнiстрацiю або не запроваджено лiквiдацiйну комiсiю, становила 11,8% рiчних, за портфелем депозитiв у доларах США – 6,7% рiчних.
Iншi джерела невизначеностi
Незважаючи на здiйснення українським урядом низки стабiлiзацiйних заходiв, спрямованих на забезпечення лiквiдностi українських компанiй, невизначенiсть щодо доступу до капiталу та вартостi капiталу для Компанiї та його контрагентiв триває i надалi, що може негативно вплинути на фiнансовий стан Компанiї, результати її дiяльностi та перспективи розвитку.
Керiвництво не може достовiрно оцiнити вплив на фiнансовий стан Компанiї будь-якого подальшого погiршення ситуацiї з лiквiднiстю на фiнансових ринках та пiдвищення нестабiльностi на валютних ринках та ринках капiталу. На думку керiвництва, вживаються усi необхiднi заходи для пiдтримки життєздатностi та зростання господарської дiяльностi Компанiї у поточних умовах.
3.3. Змiни у поданнi
У випадку, коли Компанiя ретроспективно застосовує змiни у облiковiй полiтицi, ретроспективно перераховує та/або рекласифiкує статтi у фiнансовiй звiтностi, що призводить до змiни даних попереднього перiоду, Компанiя робить вiдповiднi розкриття у роздiлi Примiток "Виправлення помилок". У представленiй фiнансовiй звiтностi Компанiя не робила вищезгаданi розкриття, оскiльки не мала помилок у минулому перiодi, а ретроспективнi застосування (у разi, якщо вони мали мiсце) не вплинули на минулi перiоди та не змiнили вхiднi сальдо та порiвняльнi данi фiнансової звiтностi.
3.4. МСФЗ, якi прийнятi, але ще не набули чинностi
Нижче стисло наведенi стандарти та роз’яснення, якi були випущенi, але ще не вступили в дiю на момент складання фiнансової звiтностi. Компанiя розглядає та має намiр застосувати цi стандарти.
У липнi 2014р. вийшла нова редакцiя МСФЗ (IFRS) 9 «Фiнансовi iнструменти», яка замiнює МСФО (IАS) 39 «Фiнансовi iнструменти: визнання та оцiнка» та всi попереднi редакцiї МСФО (IFRS) 9. МСФО (IFRS) 9 об`єднує три частини проекту по облiку фiнансових iнструментiв: класифiкацiя та оцiнка, знецiнення та облiк хеджування. МСФО (IFRS) 9 набуває чинностi у вiдношеннi рiчних звiтних перiодiв, якi починаються 1 сiчня 2018 р. або пiсля цiєї дати, при цьому допускається дострокове застосування. За виключенням облiку хеджування стандарт застосовується ретроспективно, але представлення порiвняльної iнформацiї не є обов’язковим. Вимоги щодо облiку хеджування, головним чином застосовуються перспективно, за деякими виключеннями. Наразi Компанiя оцiнює вплив цього нового стандарту на її фiнансову звiтнiсть. Попереднi висновки щодо такого оцiнювання свiдчать, що застосування цього стандарту суттєво не вплине на фiнансову звiтнiсть Компанiї.
МСФЗ (IFRS) 15 «Виручка за договорами з покупцями» виданий в травнi 2014 р. передбачає модель, яка включає п`ять етапiв, яка буде застосовуватися у вiдношеннi до виручки за договорами з покупцями. Згiдно МСФЗ (IFRS) 15 виручка визнається в сумi, яка дорiвнює вiдшкодуванню, право на яке суб’єкт господарювання очiкує отримати в обмiн на передачу товару або послуг покупцю. Новий стандарт по виручцi замiнить всi iснуючi вимоги МСФЗ до визнання виручки. Буде вимагатися повне ретроспективне застосування або модифiковане ретроспективне застосування для рiчних перiодiв, що починаються з 1 сiчня 2018 року або пiсля цiєї дати, при цьому допускається дострокове застосування. МСФЗ (IFRS) 15 мiстить бiльш ретельнi вимоги до представлення та розкриття iнформацiї, нiж дiючi МСФЗ. Вимоги до представлення вносять значнi змiни в iснуючу практику та значним чином збiльшують обсяг iнформацiї, яка вимагається до розкриття в фiнансовiй звiтностi. Наразi Компанiя продовжує оцiнювати вплив цього стандарту на фiнансову звiтнiсть. Попереднi оцiнки свiдчать про незначний характер витрат за гарантiями за контрактами iз клiєнтами та вiдносно невеликiй термiн надходження вигiд вiд контрактiв. Передбачається незначний вплив цього стандарту на фiнансову звiтнiсть.
Поправки в МСФЗ (IFRS) 10 та МСФЗ (IАS) 28 «Продаж або внесення активiв угодах мiж iнвестором або його асоцiйованою компанiєю або спiльним пiдприємством» розглядають протирiччя мiж МСФЗ (IFRS) 10 та МБФО (IАS) 28 в частинi облiку втрати контролю над дочiрнiм пiдприємством, яке продається асоцiйованiй органiзацiї або спiльному пiдприємству або вноситься в них. Поправки роз`яснюють, що прибуток або збиток, який виникає в результатi продажу або внеску активiв, якi представляють собою бiзнес згiдно визначенню в МСФЗ (IFRS) 3 в угодi мiж iнвестором та його асоцiйованою компанiєю або спiльним пiдприємством, визнаються в повному обсязi. Однак прибуток або збиток, який виникає в результатi продажу або внеску активiв, якi не представлять собою бiзнес, визнаються тiльки в межах частки участi, що є у iнших, нiж органiзацiя, iнвесторiв в асоцiйовану компанiю або спiльне пiдприємство. Рада по МСФЗ перенесла дату набуття чинностi даних поправок на невизначений строк, однак суб’єкт господарювання, який застосовує данi поправки достроково, повинний застосовувати їх перспективно. За попереднiми висновками щодо оцiнювання впливу цього стандарту свiдчать, що застосування цього стандарту не вплине на фiнансову звiтнiсть Компанiї.
Поправки до МСБО (IАS) 7 «Iнiцiатива в сферi розкриття iнформацiї»
Поправки до МСБО (IАS) 7 «Звiт про рух грошових коштiв» є частиною iнiцiативи Ради по МСФЗ в сферi розкриття iнформацiї та потребують, щоб органiзацiя розкривала iнформацiю, яка дозволяє користувачам фiнансової звiтностi оцiнити змiни в зобов`язаннях, зумовлених фiнансовою дiяльнiстю, включаючи такi змiни, обумовленi грошовими потоками, так i змiни, що не обумовленi ними. При першому застосуваннi даних поправок суб’єкти господарювання не зобов`язанi представляти порiвняльну iнформацiю за попереднi перiоди. Данi поправки набувають чинностi для рiчних перiодiв, починаючи з 1 сiчня 2017 року або пiсля цiєї дати. Допускається дострокове застосування. Впровадження цих змiн можливо приведе до необхiдностi розкриття додаткової iнформацiї.
Поправки до МСБО (IАS) 12 «Визнання вiдстрочених податкових активiв у вiдношеннi нереалiзованих збиткiв»
Поправки роз`яснюють що суб’єкт господарювання повинен враховувати те, чи обмежує податкове законодавство джерела оподатковуваного прибутку, напроти якого вона може робити вирахування при вiдновленнi такої вирахуваної тимчасової рiзницi. Крiм того поправки мiстять вказiвки щодо того, як суб’єкт господарювання повинен визначати майбутнiй прибуток до оподаткування, та перелiченi обставини, при яких прибуток до оподаткування може передбачати вiдшкодування деяких активiв в сумi, яка перевищує їх балансову вартiсть. Суб’єкти господарювання повиннi застосовувати данi поправки ретроспективно. Однак при початковому застосуваннi поправок змiна власного капiталу на початок найбiльш раннього порiвняльного перiоду може бути визнано у складi нерозподiленого прибутку на початок перiоду (або у складi iншого компонента власного капiталу вiдповiдно) без розподiлу змiн мiж нерозподiленим прибутком та iншими компонентами власного капiталу на початок перiоду. Суб’єкти господарювання, якi застосовують таке звiльнення повиннi розкрити такий факт.
Данi поправки набувають чинностi для рiчних перiодiв, що починаються з 1 сiчня 2017 року або пiзнiше цiєї дати. Допускається дострокове застосування. Якщо суб’єкт господарювання застосує даннi поправки у вiдношеннi бiльш раннього перiоду, вiн повинен розкрити такий факт.
Очiкується, що даннi поправки не здiйснять впливу на фiнансову звiтнiсть Компанiї. Компанiя має статус який дозволяє не застосовувати розрахунки вiдстрочених податкiв.
Поправки до МСФЗ (IFRS) 2 «Класифiкацiя та оцiнка операцiй по виплатам на основi акцiй». Рада по МСФЗ випустила поправки до МСФЗ (IFRS) 2 «Виплата на основi акцiй», в яких розглядаються три основних аспекти:
- вплив умов переходу прав на оцiнку операцiй по виплатам на основi акцiй з розрахунком грошовими коштами;
- класифiкацiя операцiй по виплатам на основi акцiй з умовою розрахункiв на нетто-основi для зобов`язань по податку, утримуваному у джерела;
- облiк змiн умов операцiй по виплатам на основi акцiй, в результатi якого операцiя перестає класифiкуватися як операцiя з розрахунками грошовими коштами та починає класифiкуватися як операцiя з розрахунками пайовими iнструментами. При прийняттi поправок суб’єкти господарювання не повиннi перераховувати iнформацiю за попереднi перiоди, однак допускається ретроспективне застосування, при умовi застосування поправок у вiдношеннi всiх трьох аспектiв та врахуваннi iнших критерiїв. Поправки вступають в дiю для рiчних перiодiв, що починаються 1 сiчня 2018 року або пiзнiше цiєї дати. Допускається дострокове застосування.
На даний час Компанiя оцiнює можливий вплив даних поправок на свою фiнансову звiтнiсть. Попереднє оцiнювання не виявило ознак впливу на фiнансову звiтнiсть Компанiї.
МСФЗ (IFRS) 16 «Оренда»
МСФЗ (IFRS) 16 був виданий в сiчнi 2016 року та замiнює собою МСБО (IАS) 17 «Оренда», роз’яснення КРМФО (IFRIС) 4 «Визначення наявностi в угодах ознак оренди», роз’яснення ПКР (SIC) 15 «Операцiйна оренда-стимули» та роз’яснення ПКР (SIC) 27 «Визначення сутностi операцiй, якi мають юридичну форму оренди». МСФЗ (IFRS) 16 встановлює принципи визнання, оцiнки, представлення та розкриття iнформацiї про оренду та вимагає, щоб орендатори вiдображали всi договори оренди з використанням єдиної моделi облiку в балансi, аналогiчно порядку облiку, передбаченому МСБО (IАS) 17 для фiнансової оренди. Стандарт передбачає два звiльнення вiд визнання для орендаторiв – у вiдношеннi оренди активiв з низькою вартiстю (наприклад персональних комп’ютерiв) та короткострокової оренди (тобто оренди зi строком не бiльше 12 мiсяцiв). На дату початку оренди орендатор буде визнавати зобов’язання у вiдношеннi орендних платежiв (тобто зобов’язання по орендi), а також актив, який представляє право користування базовим активом впродовж термiну оренди(тобто актив у формi права користування). Орендатори зобов’язанi будуть визнавати вiдсотковий дохiд iз зобов’язань по орендi окремо вiд витрат по амортизацiї активу у формi права користування. Орендатори також повиннi будуть переоцiнювати зобов’язання по орендi при настаннi визначеної подiї (наприклад змiни строкiв оренди, змiни майбутнiх орендних платежiв в результатi змiни iндексу або ставки, якi використовуються для визначення таких платежiв). В бiльшостi випадкiв орендатор буде враховувати суми переоцiнки зобов’язань по орендi в якостi корегування активу в формi права користування.
Порядок облiку для орендодавця у вiдповiдностi до МСФЗ (IFRS) 16 практично не змiнюється у порiвняння з дiючими вимогами МСБО (IАS) 17. Орендодавцi будуть продовжувати класифiкувати оренду, використовуючи тi ж самi принципи класифiкацiї, що iснують в МСБО (IАS) 17, вiдокремлюючи два рiзновиди оренди: операцiйну та фiнансову.
Крiм цього, МСФЗ (IFRS) 16 вимагає вiд орендодавцiв та орендарiв розкриття бiльшого обсягу iнформацiї у порiвняння МСБО (IАS) 17.
МСФЗ (IFRS) 16 набуває чинностi у вiдношеннi для рiчних перiодiв, якi починаються з сiчня 2019 року або пiзнiше цiєї дати. Допускається дострокове застосування, але не ранiше застосування суб’єктом господарювання МСФЗ (IFRS) 15. Орендатор може застосувати цей стандарт з використанням ретроспективного пiдходу або модифiкованого ретроспективного пiдходу. Перехiднi положення стандарту передбачають окремi звiльнення.
В 2017 роцi Компанiя планує оцiнити можливий вплив МСФО (IFRS) 16 на свою фiнансову звiтнiсть.

Облiкова полiтика, викладена нижче, послiдовно застосовувалася до всiх перiодiв, представлених у цiй фiнансової звiтностi.

Класифiкацiя активiв та зобов’язань на короткостроковi/поточнi та довгостроковi/непоточнi.
У звiтi про фiнансовий стан Компанiя представляє активи та зобов’язання на основi їх класифiкацiї на поточнi/короткостроковi та непоточнi/довгостроковi. Актив є поточним, якщо:
а) Компанiя сподiвається реалiзувати цей актив або має намiр продати чи спожити його у своєму нормальному операцiйному циклi;
б) актив утримується в основному з метою продажу;
в) Компанiя сподiвається реалiзувати актив протягом дванадцяти мiсяцiв пiсля звiтного перiоду;
або
г) актив є грошовими коштами чи еквiвалентами грошових коштiв (як визначено у МСБО 7), якщо немає обмежень щодо обмiну чи використання цього активу для погашення зобов’язання принаймнi протягом дванадцяти мiсяцiв пiсля звiтного перiоду.
Усi iншi активи класифiкуються як непоточнi.
Зобов’язання є поточним, якщо:
а) Компанiя сподiвається погасити це зобов’язання в ходi свого нормального операцiйного циклу;
б) це зобов’язання утримується в основному з метою продажу;
в) зобов’язання пiдлягає погашенню протягом дванадцяти мiсяцiв пiсля звiтного перiоду;
г) Компанiя не має безумовного права вiдстрочити погашення зобов’язання протягом як мiнiмум дванадцяти мiсяцiв пiсля звiтного перiоду.
Компанiя класифiкує всi iншi зобов’язання як непоточнi.
Вiдстроченi податковi активи та зобов’язання класифiкуються як непоточнi/довгостроковi активи та зобов’язання.

Операцiї в iноземних валютах
Українська гривня є функцiональною валютою i валютою представлення фiнансової звiтностi.
Операцiї в iнших валютах розглядаються, як операцiї в iноземнiй валютi. Операцiї в iноземнiй валютi спочатку вiдображаються у функцiональнiй валютi за курсом НБУ, що дiє на дату здiйснення операцiї. Монетарнi активи i зобов'язання, вираженi в iноземнiй валютi, перераховуються у функцiональну валюту за курсом НБУ, що дiє на звiтну дату. Доходи i збитки вiд курсових рiзниць, що виникають у результатi розрахункiв по операцiях i перерахунку монетарних активiв i зобов’язань у функцiональну валюту за офiцiйними обмiнними курсами НБУ на кiнець перiоду, вiдображаються у складi прибутку чи збитку за перiод як прибутки мiнус збитки вiд переоцiнки iноземної валюти.
Компанiя використовувала такi офiцiйнi курси обмiну валют на кiнець року пiд час пiдготовки цiєї фiнансової звiтностi:
31 грудня 2016 року 31 грудня 2015 року
Гривня/1 долар США 26.976058 24.000667
Гривня/1 євро 28.964193 26.223129
Перерахунок за курсами на кiнець перiоду не застосовується до немонетарних статей, якi оцiнюються за первiсною вартiстю. Немонетарнi статтi, якi оцiнюються за справедливою вартiстю, в iноземнiй валютi, в тому числi iнструменти капiталу, перераховуються за курсами обмiну на дату визначення справедливої вартостi. Вплив змiн обмiнного курсу на справедливу вартiсть немонетарних статей, якi оцiнюються за справедливою вартiстю, облiковується у складi прибуткiв або збиткiв вiд змiни справедливої вартостi.

Зменшення корисностi активiв
На кожну звiтну дату Компанiя визначає, чи є ознаки можливого зменшення корисностi активу. Якщо такi ознаки iснують, то розраховується вартiсть вiдшкодування активу з метою визначення розмiру збиткiв вiд знецiнення (якщо такий має мiсце). Вартiсть очiкуваного вiдшкодування активу - це бiльша з двох значень: справедлива вартiсть активу за вирахуванням витрат на продаж та вартiсть використання активу. Сума очiкуваного вiдшкодування визначається для окремого активу, за винятком активiв, що не генерують надходження грошових коштiв i, в основному, незалежнi вiд надходжень, що генеруються iншими активами або групою активiв. Якщо балансова вартiсть активу перевищує його суму очiкуваного вiдшкодування, актив вважається таким, кориснiсть якого зменшилася i списується до вартостi вiдшкодування. При оцiнцi вартостi використання активу, майбутнi грошовi потоки дисконтуються за ставкою дисконтування до оподаткування, яка вiдображає поточну ринкову оцiнку вартостi грошей у часi та ризики, властивi активу. Збитки вiд зменшення корисностi визнаються у звiтi про сукупнi прибутки та збитки за перiод у складi тих категорiй витрат, якi вiдповiдають функцiї активу, кориснiсть якого зменшилася.
На кожну звiтну дату Компанiя визначає, чи є ознаки того, що ранiше визнанi збитки вiд зменшення корисностi бiльше не iснують або зменшилися. Якщо така ознака є, розраховується сума очiкуваного вiдшкодування. Ранiше визнанi збитки вiд зменшення корисностi вiдновлюються тiльки в тому випадку, якщо мала мiсце змiна в оцiнцi, яка використовувалася для визначення суми очiкуваного вiдшкодування активу, з часу останнього визнання збитку вiд зменшення корисностi. У зазначеному випадку балансова вартiсть активу пiдвищується до очiкуваного вiдшкодування суми. Отримана сума не може перевищувати балансову вартiсть (за вирахуванням амортизацiї), за якою даний актив визнавався б у випадку, якби в попереднi перiоди не був визнаний збиток вiд зменшення корисностi. Сторнування вартостi визнається у звiтi про сукупнi прибутки та збитки за перiод. Пiсля такої змiни вартостi, майбутнi амортизацiйнi вiдрахування коригуються таким чином, щоб амортизувати переглянуту балансову вартiсть активу, за вирахуванням залишкової вартостi, на систематичнiй основi протягом строку корисної служби.

Нематерiальнi активи
Нематерiальнi активи (далi – НМА), що було придбано окремо, при первiсному визнаннi оцiнюються за собiвартiстю. Компанiя класифiкує актив як НМА, якщо це немонетарний актив, який не має фiзичної субстанцiї та може бути iдентифiкований. Пiсля первiсного визнання НМА вiдображається за його собiвартiстю за вирахуванням будь-якої накопиченої амортизацiї та будь-яких накопичених збиткiв вiд зменшення корисностi. НМА, що було створено всерединi Компанiї, за виключенням капiталiзованих витрат на розробку, не капiталiзуються, i вiдповiднi витрати вiдображаються у складi прибутку та збитку за перiод, в якому вони виникли.
Витрати на дослiдження та розробку
Видатки на дослiдження вiдносяться на витрати у перiодi їхнього понесення. НМА, що виникає в результатi розробки (чи в результатi етапу розробки внутрiшнього проекту), визнаються якщо Компанiя може довести наступне:
a) технiчну можливiсть завершити створення нематерiального активу так, щоб вiн був придатний до використання або продажу;
б) свiй намiр завершити створення нематерiального активу та використовувати або продати його;
в) свою здатнiсть використовувати або продати нематерiальний актив;
г) як нематерiальний актив генеруватиме ймовiрнi майбутнi економiчнi вигоди. Серед iншого, суб’єктовi господарювання слiд довести iснування ринку для продукцiї нематерiального активу чи для самого нематерiального активу або (якщо його використовуватимуть внутрiшньо) кориснiсть нематерiального активу;
ґ) наявнiсть вiдповiдних технiчних, фiнансових та iнших ресурсiв для завершення розробки та використання чи продажу нематерiального активу;
д) свою здатнiсть достовiрно оцiнити видатки, якi вiдносяться до нематерiального активу протягом його розробки.
Строк корисної експлуатацiї НМА може бути або визначеним, або невизначеним.
НМА з визначеним строком корисної експлуатацiї амортизуються на протязi цього строку та щорiчно оцiнюються на предмет знецiнення, якщо мають мiсце ознаки знецiнення цього НМА. Амортизацiя починається, коли НМА стає придатним до використання, тобто коли вiн доставлений до мiсця розташування та приведений у стан, у якому вiн придатний до експлуатацiї у спосiб, визначений управлiнським персоналом. Амортизацiя припиняється на одну з двох дат, що вiдбулася ранiше: на дату, з якої актив класифiкується як утримуваний для продажу (або включається до лiквiдацiйної групи) вiдповiдно до МСФЗ 5, або на дату, з якої припиняється визнання цього активу. Компанiя рiвномiрно амортизує НМА iз визначеним строком експлуатацiї протягом термiну їх використання.
Строк та метод амортизацiї для НМА з обмеженим строком корисного використання переглядаються як мiнiмум в кiнцi кожного звiтного перiоду. Змiна очiкуваного строку корисного використання або передбачуваної структури споживання майбутнiх економiчних вигiд, утiлених в активi, змiнює строк або метод амортизацiї вiдповiдно та враховуються як змiна оцiночних значень. Витрати на амортизацiю НМА з визначеним строком корисного використання визнаються у звiтi про прибутки та збитки у тiй категорiї витрат, яка вiдповiдає функцiї НМА.
НМА з невизначеним строком корисної експлуатацiї не амортизуються, а тестуються на предмет знецiнення щорiчно або окремо, або на рiвнi одиниць, що генерують грошовi потоки. Строк корисної експлуатацiї НМА з невизначеним строком експлуатацiї переглядаються щорiчно з метою визначення того, наскiльки прийнятно продовжувати вiдносити цей актив у категорiю активiв з невизначеним строком корисної експлуатацiї. Якщо це неприйнятно, змiна оцiнки строку корисного використання - з невизначеного на визначений – здiйснюється на перспективнiй основi.
Прибуток або збиток, що виникає вiд припинення визнання нематерiального активу, визначається як рiзниця мiж чистими надходженнями вiд вибуття (якщо вони є) та балансовою вартiстю активу, та визнаються у звiтi про прибутки та збитки, в момент припинення визнання активу.

Основнi засоби
Компанiя класифiкує актив як основний засiб, якщо це матерiальний об’єкт, що його: а) утримують для використання у виробництвi або постачаннi товарiв чи наданнi послуг для надання в оренду або для адмiнiстративних цiлей; б) використовуватимуть, за очiкуванням, протягом бiльше одного перiоду. Собiвартiсть об’єкта основних засобiв визнається активом, якщо i тiльки якщо: а) є ймовiрнiсть, що майбутнi економiчнi вигоди, пов’язанi з об’єктом, надiйдуть до Компанiї; б) собiвартiсть об’єкта можна достовiрно оцiнити.
Майно та обладнання вiдображаються за собiвартiстю, за вирахуванням витрат на поточне обслуговування, накопиченого зносу та будь-яких накопичених збиткiв вiд зменшення корисностi. Балансова вартiсть майна та обладнання переглядається на предмет зменшення корисностi у разi виникнення подiй чи обставин, якi б вказували на ймовiрнiсть того, що балансова вартiсть такого активу не може бути вiдшкодована.
Нарахування амортизацiї активу починається з дати, коли вiн став придатним для використання. Знос нараховується за прямолiнiйним методом протягом таких строкiв корисної служби:
Будинки, споруди, передавальнi пристрої- 20-60 рокiв,
Машини та обладнання - 5-60 рокiв,
З них:
Електронно-обчислювальнi машини - 2-5 рокiв,
Транспортнi засоби - 5-40 рокiв,
Iншi основнi засоби -4-20 рокiв.

Витрати на проведення ремонту орендованого основного засобу визнаються в балансовiй вартостi об'єкта основних засобiв, якщо задовольняють критерiї визнання, та амортизується на протязi строку оренди, використовуючи принцип прiоритету змiсту над формою (якщо договiр оренди укладено на один рiк, iснує можливiсть та вiрогiднi намiри автоматичної пролонгацiї, для розрахунку амортизацiї приймається строк корисної експлуатацiї). При розiрваннi довгострокового договору оренди балансова вартiсть покращень (за вирахуванням накопиченої на той момент амортизацiї) має бути списана на витрати поточного перiоду.
Залишкова вартiсть, строки корисної служби та методи нарахування амортизацiї активiв аналiзуються наприкiнцi кожного звiтного року i коригуються за необхiдностi. Витрати на ремонт та вiдновлення вiдображаються у звiтi про сукупнi прибутки та збитки у перiодi, в якому такi витрати були понесенi, та включаються до статтi «Iншi адмiнiстративнi та операцiйнi витрати», крiм випадкiв, коли такi витрати пiдлягають капiталiзацiї.
Основний засiб знiмається з облiку при його вибуттi або у випадку, якщо вiд його подальшого використання не очiкується отримання економiчних вигiд. Прибуток або збиток вiд вибуття активу (розраховується як рiзниця мiж чистими надходженнями вiд вибуття та балансовою вартiстю активу), включається до звiту про сукупнi прибутки та збитки за перiод, в якому визнання активу припиняється у складi iнших операцiйних прибуткiв та збиткiв.

Iнвестицiйна нерухомiсть
Iнвестицiйна нерухомiсть оцiнюється за первiсною вартiстю за вирахуванням накопиченої амортизацiї.
Амортизацiя, нарахована по прямолiнiйному методу на кожен об‘єкт iнвестицiйної нерухомостi окремо, виходячи iз встановленого для такого об‘єкта термiну використання.
Протягом звiтного перiоду iнвестицiйна власнiсть приносила дохiд у виглядi орендних платежiв, якi отримали своє вiдображення у звiтi про фiнансовi результати. Прямi операцiйнi витрати, пов'язанi з iнвестицiйною власнiстю також отримали своє вiдображення у цьому звiтi.

Запаси
Компанiя визнає запаси як активи, якi:
а) утримуються для продажу у звичайному ходi бiзнесу;
б) перебувають у процесi виробництва для такого продажу або
в) iснують у формi основних чи допомiжних матерiалiв для споживання у виробничому процесi або при наданнi послуг.
Запаси оцiнюються за вартiстю, меншою з двох:
- собiвартостi, яка повинна включати всi витрати на придбання, витрати на переробку та iншi витрати, понесенi пiд час доставки запасiв до їх теперiшнього мiсцезнаходження та приведення їх у теперiшнiй стан; та
- чистої вартостi реалiзацiї (це попередньо оцiнена цiна продажу у звичайному ходi бiзнесу мiнус попередньо оцiненi витрати на завершення та попередньо оцiненi витрати, необхiднi для здiйснення продажу).
Витрати на придбання запасiв складаються з цiни придбання, ввiзного мита та iнших податкiв (окрiм тих, що згодом вiдшкодовуються Компанiї податковими органами), а також з витрат на транспортування, навантаження i розвантаження та iнших витрат, безпосередньо пов’язаних з придбанням готової продукцiї, матерiалiв та послуг. Торговельнi знижки, iншi знижки та iншi подiбнi їм статтi вираховуються при визначеннi витрат на придбання.
Компанiя перiодично переглядає запаси на предмет погiршення їх якостi або старiння, з метою вiдображення їх в облiку вiдповiдно до вищезазначених пунктiв.
Оцiнка запасiв при вибуттi здiйснюється з використанням методу конкретної iдентифiкацiї їх iндивiдуальної собiвартостi.
Коли запаси реалiзованi, їхня балансова вартiсть повинна визнаватися витратами того перiоду, в якому визнається вiдповiдний дохiд. Сума будь-якого часткового списання запасiв до їх чистої вартостi реалiзацiї та всi втрати запасiв повиннi визнаватися витратами перiоду, в якому вiдбувається часткове списання або збиток. Сума будь-якого сторнування будь-якого часткового списання запасiв, що виникає в результатi збiльшення чистої вартостi реалiзацiї, повинна визнаватися як зменшення суми запасiв, визнаної як витрати в перiодi, в якому вiдбулося сторнування.
Вибуття виробничих запасiв на пiдприємствi оцiнюється по собiвартостi першого зарахування на баланс пiдприємства (ФIФО), готової продукцiї за середньозваженою собiвартiстю та визнається у перiодi одержання доходу вiд його використання.
Класифiкацiя фiнансових активiв
Згiдно з МСБО 39 «Фiнансовi iнструменти: визнання та оцiнка», фiнансовi активи класифiкуються на чотири категорiї:
- фiнансовi активи, що переоцiнюються за справедливою вартiстю через прибуток або збиток;
- iнвестицiї, що утримуються до погашення;
- фiнансовi активи, що є в наявностi для продажу; та
- позики та дебiторська заборгованiсть.

Компанiя класифiкує фiнансовi активи безпосередньо пiсля первiсного визнання i, якщо це дозволено або прийнятно, переглядає встановлену класифiкацiю в кiнцi кожного фiнансового року.
Фiнансовi активи, що переоцiнюються за справедливою вартiстю через прибуток або збиток
Фiнансовий актив вiдноситься до фiнансових активiв, якi переоцiнюються за справедливою вартiстю через прибуток або збиток, якщо вiн класифiкується як призначений для торгiвлi або є таким пiсля первiсного визнання.
Фiнансовi активи класифiкуються як призначенi для торгiвлi, якщо вони:
- придбанi або прийнятi з метою їх продажу у найближчому майбутньому;
- при первiсному визнаннi є частиною портфелю iдентифiкованих фiнансових iнструментiв, управлiння якими здiйснюється спiльно, та недавнi операцiї з якими засвiдчують тенденцiю до отримання короткострокового прибутку; або
- є похiдними iнструментами (за винятком похiдних iнструментiв, що представляють собою договори фiнансової гарантiї або класифiкованi та ефективнi iнструменти хеджування).
Пiсля первiсного визнання витрати, що мають вiдношення до проведення операцiї, визнаються через прибуток чи збиток в мiру їх виникнення.
Фiнансовi активи, що переоцiнюються за справедливою вартiстю через прибуток або збиток.
До портфелю «фiнансовi активи, що переоцiнюються за справедливою вартiстю через прибуток або збиток» Компанiя вiдносить:
а) борговi цiннi папери, акцiї та iншi цiннi папери з нефiксованим прибутком, що використовуються Компанiєю для отримання прибуткiв у результатi короткотермiнових коливань цiни або дилерської маржi та продажу в найближчий час;
б) будь-якi iншi цiннi папери, що визначаються Компанiєю на етапi первiсного визнання як такi, щодо яких Компанiя має намiр i змогу облiку за справедливою вартiстю з визнанням переоцiнки через прибутки/збитки (крiм акцiй, якi не мають котирувальної цiни на активному ринку i справедливу вартiсть яких неможливо достовiрно визначити).
Активи, що придбанi в торговий портфель, облiковуються за справедливою вартiстю з визнанням переоцiнки через прибутки/збитки. Компанiя вiдображає такi прибутки та збитки у складi iнших операцiйних прибуткiв/збиткiв.
Iнвестицiї, що утримуються до погашення
Якщо Компанiя має намiр i може утримувати до погашення борговi цiннi папери, такi фiнансовi iнструменти класифiкуються як такi, що утримуються до погашення. Фiнансовi активи, що утримуються до погашення, спочатку визнаються за справедливою вартiстю, плюс витрати, безпосередньо пов'язанi з проведенням операцiї. Пiсля первiсного визнання, вони оцiнюються за амортизованою вартiстю з використанням методу ефективної вiдсоткової ставки, за вирахуванням збиткiв вiд знецiнення.
Компанiя не класифiкує будь-якi фiнансовi активи, як утримуванi до погашення, якщо Компанiя на протязi поточного фiнансового року або на протязi двох попереднiх фiнансових рокiв продавала або рекласифiкувала до настання строку погашення iнвестицiї, утримуванi до погашення, на бiльш нiж незначну суму (бiльш нiж незначну в порiвняннi з загальною сумою iнвестицiй, утримуваних до погашення), за винятком продажу або рекласифiкацiї, якi:
- мають мiсце незадовго до дати погашення фiнансового активу (наприклад, менш нiж за три мiсяцi до настання строку погашення), i тому можливе змiну ринкової процентної ставки не зробило б iстотного впливу на справедливу вартiсть фiнансового активу;
- мають мiсце пiсля отримання пiдприємством первiсної основної суми фiнансового активу практично в повному обсязi завдяки регулярним або авансовими платежами; або
- пов'язанi з окремою подiєю, яка знаходиться поза контролем органiзацiї, не є повторюваним, i пiдприємство не має розумних пiдстав, щоб передбачати настання такої подiї.
Iнвестицiї, наявнi для продажу
Наявнi для продажу фiнансовi активи - це непохiднi фiнансовi активи, якi спецiально вiднесенi в дану категорiю або якi не були вiднесенi до жодної з iнших трьох категорiй. Пiсля первiсного визнання фiнансовi активи, наявнi для продажу, оцiнюються за справедливою вартiстю, а нереалiзованi прибуток або збиток визнаються в iншому сукупному прибутку.
До цього портфелю Компанiя вiдносить:
а) борговi цiннi папери з фiксованою датою погашення, якi Компанiя не має намiру i/або змоги тримати до дати їх погашення або за наявностi певних обмежень щодо облiку цiнних паперiв у портфелi до погашення;
б) цiннi папери, якi Компанiя готова продати у зв'язку iз змiною ринкових вiдсоткових ставок, його потребами, пов'язаними з лiквiднiстю, а також наявнiстю альтернативних iнвестицiй;
в) акцiї та iншi цiннi папери з нефiксованим прибутком, за якими неможливо достовiрно визначити справедливу вартiсть;
г) фiнансовi iнвестицiї в асоцiйованi та дочiрнi компанiї, що придбанi та/або утримуються виключно для продажу протягом 12 мiсяцiв;
д) частки у статутному або акцiонерному капiталi Компанiй, що не є асоцiйованими або дочiрнiми;
е) iншi цiннi папери, придбанi з метою утримання їх у портфелi на продаж.
При вибуттi iнвестицiї накопичений прибуток або збиток, ранiше вiдображенi в iншому сукупному прибутку, визнаються у звiтi про сукупнi прибутки та збитки за перiод. Вiдсотки, заробленi або сплаченi за iнвестицiями, вiдображаються у фiнансовiй звiтностi як вiдсотковi доходи або витрати, з використанням ефективної ставки вiдсотка. Дивiденди, заробленi з iнвестицiй, визнаються у звiтi про сукупнi прибутки та збитки в момент отримання прав на них.

Позики та дебiторська заборгованiсть
Позики та дебiторська заборгованiсть - це непохiднi фiнансовi активи з фiксованими або обумовленими платежами, якi не котируються на активному ринку. Пiсля первiсної оцiнки позики та дебiторська заборгованiсть облiковуються за амортизованою вартiстю з використанням ефективної вiдсоткової ставки за вирахуванням резерву пiд знецiнення. Амортизована вартiсть розраховується з урахуванням знижок або премiй, що виникли при придбаннi, й включає комiсiйнi, якi є невiд'ємною частиною ефективної процентної ставки, i витрати по здiйсненню угоди. Доходи i витрати, що виникають при припиненнi визнання активу у фiнансовiй звiтностi, при знецiненнi та нарахування амортизацiї, визнаються у звiтi про сукупнi прибутки та збитки.
Компанiя у своєму облiку та звiтностi розрiзнює наступнi види дебiторської заборгованостi:
- Дебiторська заборгованiсть за продукцiю, товари, роботи, послуги;
- Дебiторська заборгованiсть за розрахунками за виданими авансами;
- Дебiторська заборгованiсть за розрахунками з бюджетом;
- Дебiторська заборгованiсть за розрахунками з нарахованих доходiв;
- Дебiторська заборгованiсть за розрахунками iз внутрiшнiх розрахункiв;
- Iнша поточна дебiторська заборгованiсть;
- Довгострокова дебiторська заборгованiсть.
Компанiя оцiнює вплив ефекту вартостi грошових коштiв у часi на статтi короткострокової дебiторської заборгованостi, як несуттєвий, тому враховує її за номiнальною вартiстю.
Довгострокова дебiторська заборгованiсть облiковується згiдно iз вищевикладеними принципами за амортизованою вартiстю iз застосуванням методу ефективної ставки вiдсотка.
У разi, якщо iснують об'єктивнi свiдчення знецiнення дебiторської заборгованостi (прострочення платежiв, фiнансовi труднощi боржника, його можливе банкротство та iнше) Компанiєю створюється резерв пiд знецiнення, на основi принципiв, викладених у роздiлi «Знецiнення фiнансових активiв».
Дебiторська заборгованiсть за продукцiю, товари, роботи, послуги
До складу дебiторської заборгованостi за продукцiю, товари, роботи, послуги Компанiя вiдносить дебiторську заборгованiсть за вже реалiзованi фiнансовi iнвестицiї та наданi роботи або послуги (виручку за якими вже вiдображено), не оплаченi покупцями.
Дебiторська заборгованiсть за розрахунками за виданими авансами
До складу дебiторської заборгованостi за розрахунками за виданими авансами Компанiя вiдносить дебiторську заборгованiсть, що утворилася в результатi того, що постачальникам були виплаченi грошовi кошти, а продукцiя, товари, роботи або послуги ще не були отриманi Компанiєю.
Дебiторська заборгованiсть за розрахунками з бюджетом
До складу дебiторської заборгованостi за розрахунками з бюджетом Компанiя вiдносить дебiторську заборгованiсть фiнансових i податкових органiв, а також переплату за податками, зборами та iншими платежами до бюджету. Компанiя веде облiк у розрiзi окремих податкiв, платежiв та зборiв.
Дебiторська заборгованiсть за розрахунками з нарахованих доходiв
До складу дебiторської заборгованостi за розрахунками з бюджетом Компанiя вiдносить дебiторську заборгованiсть по сумi нарахованих дивiдендiв, вiдсоткiв, роялтi, що пiдлягають надходженню.
Дебiторська заборгованiсть за розрахунками iз внутрiшнiх розрахункiв
До складу дебiторської заборгованостi за розрахунками iз внутрiшнiх розрахункiв Компанiя вiдносить дебiторську заборгованiсть, що виникає у результатi операцiй iз пов’язаними сторонами, такими як учасники або засновники Компанiї.
Iнша поточна дебiторська заборгованiсть
До складу iншої поточної дебiторської заборгованостi Компанiя вiдносить дебiторську заборгованiсть за договорами безвiдсоткової поворотної фiнансової допомоги та iншу дебiторську заборгованiсть.
Довгострокова дебiторська заборгованiсть
До складу довгострокової дебiторської заборгованостi Компанiя вiдносить всю дебiторську заборгованiсть, строк погашення якої бiльше нiж через 12 мiсяцiв. Подальший облiк такої заборгованостi вiдбувається за принципами, наведеними вище.
i. Справедлива вартiсть
Справедлива вартiсть – це цiна, яка була б отримана вiд продажу активу або сплачена за зобов’язанням при звичайнiй операцiї мiж учасниками ринку на дату оцiнки. Найкращим свiдченням справедливої вартостi є цiна на активному ринку. Активний ринок – це ринок, на якому операцiї щодо активiв i зобов’язань мають мiсце iз достатньою частотою та в достатнiх обсягах для того, щоб забезпечити iнформацiю щодо цiноутворення на поточнiй основi.
Справедлива вартiсть фiнансових iнструментiв, що торгуються на активному ринку, вимiрюється як добуток цiни котирування на ринку за окремим активом або зобов’язанням та їх кiлькостi, що утримується органiзацiєю. Цей принцип дотримується, навiть якщо звичайний денний обсяг торгiв на ринку не є достатнiм, щоб абсорбувати кiлькiсть iнструментiв, якi утримуються Компанiєю, i якщо заява на розмiщення усiєї позицiї в межах однiєї транзакцiї може вплинути на цiну котирування.
Портфель похiдних фiнансових iнструментiв або iнших фiнансових активiв i фiнансових зобов’язань, якi не торгуються на активному ринку, оцiнюється за справедливою вартiстю групи фiнансових активiв i фiнансових зобов’язань на основi цiни, яка буде отримана вiд продажу чистої довгої позицiї (активу) за певною групою ризику або вiд продажу чистої короткої позицiї (зобов’язання) за певною групою ризику при звичайнiй операцiї мiж учасниками ринку на дату оцiнки. Це стосується активiв, якi облiковуються за справедливою вартiстю на перiодичнiй основi, якщо Компанiя:
(а) управляє групою фiнансових активiв та фiнансових зобов’язань на основi чистої позицiї за певним ринковим ризиком або кредитним ризиком певного контрагента, вiдповiдно до внутрiшньої стратегiї iнвестування та управлiння ризиками;
(б) надає iнформацiю за групами активiв та зобов’язань ключовому управлiнському персоналу; та
(в) ринковi ризики, включаючи тривалiсть схильностi до конкретного ринкового ризику (або ризикiв), що виникає у зв'язку з фiнансовими активами i фiнансовими зобов'язаннями, по сутi є рiвнозначними.
Методи оцiнки, зокрема, моделi дисконтованих грошових потокiв або моделi, що ґрунтуються на нещодавнiх операцiях на ринку на загальних умовах або на фiнансових даних об’єктiв iнвестицiй, застосовуються для оцiнки справедливої вартостi для певних фiнансових iнструментiв, щодо яких вiдсутня зовнiшня ринкова iнформацiя щодо цiноутворення.
Оцiнки справедливої вартостi аналiзуються за рiвнями iєрархiї справедливої вартостi наступним чином:
(i) Рiвень 1 – це оцiнки за цiнами котирування (без застосування коригувань) на активних ринках для iдентичних активiв та зобов’язань;
(ii) Рiвень 2 – це методики оцiнки з усiма суттєвими параметрами, наявними для спостереження за активами та зобов’язаннями, безпосередньо (тобто, цiни) або опосередковано (тобто, визначенi на основi цiн), та
(iii) Рiвень 3 – це оцiнки, якi не базуються виключно на наявних на ринку даних (тобто, оцiнка вимагає значного застосування параметрiв, за якими вiдсутнi спостереження).
Перехiд з рiвня на рiвень iєрархiї справедливої вартостi вважається таким, що мав мiсце станом на кiнець звiтного перiоду.
Витрати на проведення операцiї
Витрати на проведення операцiї – це додатковi витрати, що безпосередньо пов’язанi iз придбанням, випуском або вибуттям фiнансового iнструмента. Додатковi витрати – це витрати, що не були б понесенi, якби операцiя не здiйснювалась. Витрати на проведення операцiї включають виплати та комiсiйнi, сплаченi агентам (у тому числi працiвникам, якi виступають у якостi торгових агентiв), консультантам, брокерам та дилерам; збори, якi сплачуються регулюючим органам та фондовим бiржам, а також податки та збори, що стягуються при перереєстрацiї права власностi. Витрати на проведення операцiї не включають премiй або дисконтiв за борговими зобов’язаннями, витрат на фiнансування, внутрiшнiх адмiнiстративних витрат чи витрат на зберiгання.
Амортизована вартiсть
Амортизована вартiсть – це вартiсть при початковому визнаннi фiнансового iнструмента мiнус погашення основної суми боргу плюс нарахованi проценти, а для фiнансових активiв – мiнус будь-яке зменшення вартостi щодо понесених збиткiв вiд знецiнення. Нарахованi проценти включають амортизацiю вiдстрочених витрат за угодою при початковому визнаннi та будь-яких премiй або дисконту вiд суми погашення iз використанням методу ефективної процентної ставки. Нарахованi процентнi доходи та нарахованi процентнi витрати, в тому числi нарахований купонний дохiд та амортизований дисконт або премiя (у тому числi комiсiї, якi переносяться на наступнi перiоди при первiсному визнаннi, якщо такi є), не вiдображаються окремо, а включаються до балансової вартостi вiдповiдних статей у звiтi про фiнансовий стан.
Метод ефективної процентної ставки
Метод ефективної процентної ставки – це метод розподiлу процентних доходiв або процентних витрат протягом вiдповiдного перiоду з метою отримання постiйної процентної ставки (ефективної процентної ставки) вiд балансової вартостi iнструмента. Ефективна процентна ставка – це процентна ставка, за якою розрахунковi майбутнi грошовi виплати або надходження (без урахування майбутнiх кредитних збиткiв) точно дисконтуються протягом очiкуваного термiну дiї фiнансового iнструмента або, у вiдповiдних випадках, протягом коротшого термiну до чистої балансової вартостi фiнансового iнструмента. Ефективна процентна ставка використовується для дисконтування грошових потокiв по iнструментах iз плаваючою ставкою до наступної дати змiни процентної ставки, за винятком премiї чи дисконту, якi вiдображають кредитний спред понад плаваючу ставку, встановлену для даного iнструмента, або iнших змiнних факторiв, якi не змiнюються залежно вiд ринкових ставок. Такi премiї або дисконти амортизуються протягом всього очiкуваного термiну дiї iнструмента. Розрахунок поточної вартостi включає всi комiсiйнi та виплати, сплаченi або отриманi сторонами договору, що є невiд'ємною частиною ефективної процентної ставки.

Знецiнення фiнансових активiв
На кожну звiтну дату Компанiя визначає, чи вiдбулося знецiнення фiнансового активу або групи фiнансових активiв.
Ознаками знецiнення можуть бути:
- погiршення ситуацiї на ринку,
- збiльшення факторiв галузевого ризику,
- погiршення фiнансового стану емiтента,
- порушення порядку платежiв,
- висока ймовiрнiсть банкрутства емiтента
- визнання зниження кредитного рейтингу рейтинговим агентством.
Активи, що облiковуються за амортизованою вартiстю
Якщо iснує об'єктивне свiдчення про появу збиткiв вiд знецiнення за позиками та дебiторською заборгованiстю, що облiковуються за амортизованою вартiстю, сума збитку оцiнюється як рiзниця мiж балансовою вартiстю активiв та поточною вартiстю очiкуваних майбутнiх грошових потокiв (за винятком майбутнiх кредитних втрат, якi ще не виникли), дисконтованих за первiсною ефективною ставкою вiдсотка по фiнансовому активу (тобто за ефективною ставкою вiдсотка, розрахованою при первiсному визнаннi). Балансова вартiсть активу знижується або безпосередньо, або з використанням рахунку резерву. Сума збитку визнається у звiтi про сукупнi прибутки та збитки за перiод.
Спочатку Компанiя оцiнює наявнiсть об'єктивних ознак знецiнення окремо по кожному фiнансовому активу, який окремо є суттєвим, або на сукупнiй основi фiнансових активiв, якi окремо не є суттєвими. Якщо встановлено, що не iснує об'єктивних ознак зменшення корисностi окремо оцiненого фiнансового активу, незалежно вiд того, є вiн суттєвим чи нi, такий актив включається до групи фiнансових активiв з аналогiчними характеристиками кредитного ризику, i ця група фiнансових активiв оцiнюється на предмет зменшення корисностi на сукупнiй основi . Активи, що оцiнюються на предмет знецiнення iндивiдуально, i за якими виникає або продовжує мати мiсце збиток вiд знецiнення, не включаються в сукупну оцiнку на предмет знецiнення.
Якщо в наступний перiод сума збитку вiд знецiнення зменшується, i таке зменшення може бути об'єктивно пов'язане з подiєю, що сталася пiсля того, як було визнано знецiнення, ранiше визнаний збиток вiд зменшення корисностi вiдновлюється. Будь-яке подальше вiдновлення збитку вiд знецiнення визнається у звiтi про сукупнi прибутки та збитки за перiод в такому обсязi, щоб балансова вартiсть активу не перевищувала амортизовану вартiсть цього активу на дату вiдновлення.
Фiнансовi активи, наявнi для продажу
Якщо зменшення справедливої вартостi доступного для продажу фiнансового активу визнано в iншому сукупному прибутку, i при цьому мається об'єктивне свiдчення знецiнення активу, то накопичений збиток, визнаний у складi iншого сукупного доходу, повинен бути виключений зi складу капiталу i визнаний у прибутку чи збитку як коригування при рекласифiкацiї, навiть якщо визнання фiнансового активу не було припинено.
Сума накопиченого збитку, виключена з капiталу i визнана у прибутку чи збитку, являє собою рiзницю мiж витратами на придбання активу (за вирахуванням отриманих виплат основної суми та амортизацiї) та поточною справедливою вартiстю, за вирахуванням збитку вiд знецiнення цього фiнансового активу, ранiше визнаного в прибутку чи збитку.
Збитки вiд зменшення корисностi, визнанi у складi прибутку або збитку для iнвестицiї iнструмент власного капiталу, класифiкований як наявний для продажу, не слiд сторнувати з вiдображенням переоцiнки як прибутку чи збитку.
Якщо у наступному перiодi справедлива вартiсть боргового iнструменту класифiкованого як наявний для продажу, збiльшується, i це збiльшення можна об'єктивно вiднести до подiї, що трапилася пiсля визнання збитку вiд знецiнення у прибутку чи збитку, то збиток вiд знецiнення слiд сторнувати, причому сума сторнування визнається у прибутку чи збитку.
Фiнансовi активи, що облiковуються за собiвартiстю
Якщо є об’єктивне свiдчення наявностi збитку вiд зменшення корисностi iнструмента власного капiталу (який не має котирування i не облiковується за справедливою вартiстю, оскiльки його справедливу вартiсть не можна достовiрно оцiнити), то сума збитку вiд зменшення корисностi оцiнюється як рiзниця мiж балансовою вартiстю фiнансового активу та теперiшньою вартiстю попередньо оцiнених майбутнiх грошових потокiв, дисконтованих за поточною ринковою нормою прибутку для подiбного фiнансового активу. Такi збитки вiд зменшення корисностi не слiд сторнувати.
Грошовi кошти та їх еквiваленти
Грошовi кошти та їх еквiваленти включають готiвку в касi, залишки на поточних та iнших рахунках у банках а також грошовi кошти в дорозi (транзит грошових коштiв для купiвлi або продажу iноземної валюти).
До iнших рахункiв Компанiї вiдносяться:
- Рахунки по короткостроковим депозитам зi строком погашення 12 мiсяцiв або менше, що пiдвласнi незначному ризику змiни вартостi у нацiональнiй та iноземнiй валютах.
- Розподiльчi рахунки, на яких облiковується валютна виручка, що надiйшла вiд контрагента, але ще не була зарахована банком на поточний рахунок Компанiї. Обов'язковий продаж валютної виручки, що регламентований Нацiональним Банком України, здiйснюється з розрахункового рахунку.
Грошовi кошти в iноземнiй валютi на дату балансу перераховуються за вiдповiдним курсом, як визначено у роздiлi «Операцiї в iноземних валютах».
Рекласифiкацiя
Компанiя:
не повинна рекласифiкувати похiдний iнструмент з категорiї iнструментiв, «Оцiнюються за справедливою вартiстю, змiни якої вiдображаються у складi прибутку або збитку », протягом перiоду володiння ним або поки цей iнструмент знаходиться в обiгу;
не повинна рекласифiкувати будь-який фiнансовий iнструмент з категорiї «Оцiнюються за справедливою вартiстю, змiни якої вiдображаються у складi прибутку або збитку», якщо пiсля первiсного визнання такий фiнансовий iнструмент був визначений пiдприємством як «оцiнюваний за справедливою вартiстю, змiни якої вiдображаються у складi прибутку або збитку »; i
може, якщо фiнансовий актив бiльше не утримується з метою продажу або викупу в короткостроковiй перспективi (незважаючи на те що такий фiнансовий актив мiг би бути придбаний або прийнятий, головним чином, з метою продажу або викупу в короткостроковiй перспективi), рекласифiкувати такий фiнансовий актив з категорiї «оцiнюваних за справедливою вартiстю, змiни якої вiдображаються у складi прибутку або збитку », за умови виконання умов, викладених у МСБО (IAS) 39.
Пiдприємство не повинно рекласифiкувати будь-який фiнансовий iнструмент в категорiю «Оцiнюються за справедливою вартiстю, змiни якої вiдображаються у складi прибутку або збитку» пiсля первiсного визнання.
Класифiкацiя фiнансових зобов’язань
Пiсля первiсного визнання Компанiя оцiнює всi фiнансовi зобов'язання за амортизованою собiвартiстю, застосовуючи метод ефективного вiдсотка за винятками, описаними у МСБО (IAS) 39.
Кредиторська заборгованiсть
Кредиторська заборгованiсть – це фiнансове зобов’язання, що визначається як заборгованiсть Компанiї перед iншими особами, яку Компанiя зобов'язана погасити.
Первiсне визнання та подальша оцiнка кредиторської заборгованостi вiдбувається вiдповiдно до МСБО (IAS) 39 та вищевикладених принципiв.
Компанiя оцiнює вплив ефекту вартостi грошових коштiв у часi на статтi короткострокової кредиторської заборгованостi, як несуттєвий, тому враховує її за номiнальною вартiстю.
Довгострокова кредиторська заборгованiсть облiковується згiдно iз вищевикладеними принципами за амортизованою вартiстю iз застосуванням методу ефективної ставки вiдсотка.
Поточна кредиторська заборгованiсть за товари, роботи, послуги
До складу кредиторської заборгованостi за товари, роботи, послуги Компанiя вiдносить кредиторську заборгованiсть за вже придбанi фiнансовi iнвестицiї чи iншi активи та отриманi роботи або послуги (витрати за якими вже вiдображено), ще не оплаченi Компанiєю.
Поточна кредиторська заборгованiсть за розрахунками з бюджетом
До складу кредиторської заборгованостi за розрахунками з бюджетом Компанiя вiдносить кредиторську заборгованiсть Компанiї за всiма видами платежiв до бюджету, включаючи податки з працiвникiв Компанiї. Компанiя веде облiк у розрiзi окремих податкiв, платежiв та зборiв.
Поточна кредиторська заборгованiсть за розрахунками зi страхування
До складу кредиторської заборгованостi за розрахунками зi страхування Компанiя вiдносить кредиторську заборгованiсть за вiдрахуваннями на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування, страхування майна пiдприємства та iндивiдуальне страхування його працiвникiв.
Поточна кредиторська заборгованiсть за розрахунками з оплати працi
До складу кредиторської заборгованостi за розрахунками з оплати працi Компанiя вiдносить кредиторську заборгованiсть з оплати працi, включаючи депоновану заробiтну плату.
Поточна кредиторська заборгованiсть за розрахунками за одержаними авансами
До складу кредиторської заборгованостi за розрахунками за одержаними авансами Компанiя вiдносить кредиторську заборгованiсть, що утворилася в результатi того, що Компанiєю були отриманi грошовi кошти вiд покупцiв, а продукцiя, товари, роботи або послуги ще не були вiдвантаженi, виконанi або наданi.
Поточна кредиторська заборгованiсть iз внутрiшнiх розрахункiв
До складу кредиторської заборгованостi за розрахунками iз внутрiшнiх розрахункiв Компанiя вiдносить кредиторську заборгованiсть, що виникає у результатi операцiй iз пов’язаними сторонами, такими як учасники або засновники Компанiї.
Iншi поточнi зобов’язання
До складу iнших поточних зобов’язань Компанiя вiдносить всю iншу кредиторську, чка не була вiднесена до iнших категорiй.
Iншi довгостроковi зобов'язання
До складу довгострокової кредиторської заборгованостi Компанiя вiдносить всю кредиторську заборгованiсть, строк погашення якої бiльше нiж через 12 мiсяцiв. Подальший облiк такої заборгованостi вiдбувається за принципами, наведеними вище.
Припинення визнання фiнансових активiв та зобов'язань
Припинення визнання фiнансових активiв
Компанiя припиняє визнання фiнансових активiв, коли:
(а) активи погашенi або права на отримання грошових потокiв вiд активiв iнакше втратили свою чиннiсть або
(б) Компанiя передала права на отримання грошових потокiв вiд фiнансових активiв або уклала угоду про передачу, i при цьому
(i) Компанiя передала в основному всi ризики та вигоди, пов’язанi з володiнням активами, або
(ii) Компанiя не передала та не залишила в основному всi ризики та вигоди володiння, але припинила здiйснювати контроль. Контроль вважається збереженим, якщо контрагент не має практичної можливостi повнiстю продати актив непов’язанiй сторонi без внесення додаткових обмежень на перепродаж.
Припинення визнання фiнансових зобов'язань
Визнання фiнансового зобов'язання припиняється в разi погашення, анулювання або закiнчення термiну погашення вiдповiдного зобов'язання.
При замiнi одного iснуючого фiнансового зобов'язання iншим зобов'язанням перед тим же кредитором на суттєво вiдмiнних умовах або у разi внесення iстотних змiн в умови iснуючого зобов'язання, визнання первiсного зобов'язання припиняється, а нове зобов'язання вiдображається в облiку з визнанням рiзницi в балансовiй вартостi зобов'язань у звiтi про сукупнi прибутки та збитки за перiод
Згортання фiнансового активу та фiнансового зобов’язання
Фiнансовий актив та фiнансове зобов’язання слiд згортати i подавати в звiтi про фiнансовий стан чисту суму тiльки якщо Компанiя:
- На теперiшнiй час має юридично забезпечене право на згортання визнаних сум;
- Має намiр або погасити зобов’язання на нетто-основi, або продати актив й одночасно погасити зобов’язання.
Резерви
Резерви визнаються, якщо Компанiя має поточне зобов'язання (юридичне або конструктивне), що виникло в результатi минулої подiї, та є значна ймовiрнiсть того, що для погашення зобов'язання буде потрiбен вiдтiк економiчних вигiд, i може бути зроблена надiйна оцiнка суми такого зобов'язання. Якщо Компанiя передбачає отримати вiдшкодування деякої частини або всiх резервiв, наприклад, за договором страхування, вiдшкодування визнається як окремий актив, але тiльки в тому випадку, коли одержання вiдшкодування не пiдлягає сумнiву. Витрата, що вiдноситься до резерву, вiдображається у звiтi про сукупнi прибутки та збитки за перiод за вирахуванням вiдшкодування. Якщо вплив змiни вартостi грошей у часi iстотний, резерви дисконтуються за поточною ставкою до оподаткування, яка вiдображає, коли це доречно, ризики, характернi для конкретного зобов'язання. Якщо застосовується дисконтування, то збiльшення резерву з часом визнається як витрати на фiнансування.
Потенцiйнi (умовнi) зобов'язання не вiдображаються у фiнансовiй звiтностi, за винятком випадкiв, коли iснує ймовiрнiсть того, що для погашення зобов'язання вiдбудеться вибуття ресурсiв, якi втiлюють у собi економiчнi вигоди, i при цьому сума таких зобов'язань може бути достовiрно оцiнена. Iнформацiя про такi зобов'язання пiдлягає вiдображенню, за винятком випадкiв, коли можливiсть вiдтоку ресурсiв, якi являють собою економiчнi вигоди, є малоймовiрною або суму такого зобов’язання неможливо достовiрно оцiнити.
Поточнi забезпечення
Компанiя у своєму облiку вiдображує резерв по витратам на вiдпустки. Компанiя розраховує резерв по вiдпустках на дату балансу, враховуючи належну працiвникам кiлькiсть днiв вiдпустки станом на звiтну дату та їх середню заробiтну плату. Резерв вiдпусток вiдображається у фiнансовiй звiтностi Компанiї, як поточнi забезпечення.
Оренда
Операцiйна оренда - Компанiя як орендар
Оренда майна, за умовами якої орендодавець фактично зберiгає за собою всi ризики та вигоди, пов’язанi з правом власностi на об’єкт оренди, класифiкується як операцiйна оренда. Платежi за договорами операцiйної оренди рiвномiрно списується на витрати протягом строку оренди i включаються до складу iнших операцiйних витрат.
Операцiйна оренда - Компанiя як орендодавець
Компанiя вiдображає у звiтi про фiнансовий стан активи, що є предметом операцiйної оренди, в залежностi вiд виду активу. Орендний дохiд за договорами операцiйної оренди рiвномiрно вiдображається у звiтi про сукупнi прибутки та збитки протягом строку оренди у складi iнших операцiйних доходiв. Сукупна вартiсть пiльг, що надаються орендарям, рiвномiрно вiдображається як зменшення орендного доходу протягом строку оренди. Первiснi прямi витрати, понесенi орендодавцем при пiдготовцi та укладаннi договору операцiйної оренди, додаються до балансової вартостi активу, що є предметом оренди, i визнаються як витрати протягом строку оренди з використанням тих же принципiв, якi застосовуються до доходу вiд оренди.
Об’єкти оперативної оренди вiдображаються у складi активiв вiдповiдно з їхнiм характером. Доходи вiд оренди визнаються на прямолiнiйнiй основi. Витрати понесенi пiдприємством при отриманнi доходу вiд оренди включаються до складу витрат перiоду.
Амортизацiя об’єктiв оперативної оренди визначається лiнiйним методом, згiдно прийнятої облiкової полiтики.

Визнання та оцiнка доходiв
Дохiд – це валове надходження економiчних вигiд протягом перiоду, що виникає в ходi звичайної дiяльностi Компанiї, коли чистi активи збiльшуються в результатi цього надходження, а не в результатi внескiв учасникiв.
Визнання доходу вiдбувається одночасно з визнанням збiльшення активiв або зменшення зобов’язань (наприклад, чисте збiльшення активу в результатi продажу активiв чи зменшення зобов’язань у результатi вiдмови вiд боргу, який пiдлягає сплатi).
Визнання доходiв вiдбувається по справедливiй вартостi компенсацiї, яка одержана, чи пiдлягає одержанню. Доход визначається пiд час вiдвантаження продукцiї, надання послуг, виходячи зi ступеня завершеностi операцiї (виконаної роботи). При цьому, доходи по наданим послугам вiдображаються у звiтному перiодi пiсля оформлення акта виконаних робiт, прийнятих споживачами.
Визнання доходiв при продажу активiв
Дохiд вiд продажу фiнансових iнструментiв, основних засобiв або iнших активiв визнається у прибутку або збитку в разi задоволення всiх наведених далi умов:
а) Компанiя передала покупцевi суттєвi ризики i винагороди, пов’язанi з власнiстю на фiнансовий iнструмент, iнвестицiйну нерухомiсть або iншi активи;
б) за Компанiєю не залишається анi подальша участь управлiнського персоналу у формi, яка, як правило, пов’язана з володiнням, анi ефективний контроль за проданими фiнансовими iнструментами, iнвестицiйною нерухомiстю або iншими активами;
в) суму доходу можна достовiрно оцiнити;
г) ймовiрно, що до Компанiї надiйдуть економiчнi вигоди, пов’язанi з операцiєю; та
ґ) витрати, якi були або будуть понесенi у зв’язку з операцiєю, можна достовiрно оцiнити.
Дохiд визнається, тiльки коли є ймовiрнiсть надходження до Компанiї економiчних вигiд, пов’язаних з операцiєю. У деяких випадках цiєї ймовiрностi може не бути до отримання компенсацiї або до усунення невизначеностi. Проте, коли невизначенiсть виникає стосовно оплати суми, яка вже включена до доходу, але є сумою безнадiйної заборгованостi або сумою, щодо якої ймовiрнiсть вiдшкодування перестала iснувати, така сума визнається як витрати, а не як коригування первiсно визнаної суми доходу.
Доходи та витрати, пов’язанi з тiєю самою операцiєю або iншою подiєю, визнаються одночасно. Витрати, як правило, можуть бути достовiрно оцiненi в разi забезпечення iнших умов визнання доходу. Проте дохiд не може бути визнаний, якщо витрати неможливо достовiрно оцiнити; за таких обставин будь-яка вже отримана за продаж товарiв компенсацiя визнається як зобов’язання.
Дохiд визнається, тiльки коли є ймовiрнiсть надходження до Компанiї економiчних вигiд, пов’язаних з операцiєю. Але в разi виникнення невизначеностi щодо можливостi отримання суми, яка вже включена до доходу, неоплачувана сума або сума, стосовно якої перестає iснувати ймовiрнiсть вiдшкодування, визнається як витрати, а не як коригування суми первiсно визнаного доходу.
Дохiд має оцiнюватися за справедливою вартiстю компенсацiї, яка була отримана або пiдлягає отриманню.
Дохiд включає тiльки валовi надходження економiчних вигiд, якi отриманi чи пiдлягають отриманню Компанiєю на його власний рахунок. Суми, отриманi вiд iменi третiх сторiн (такi, як податок з продажу, податки на товари та послуги i податок на додану вартiсть), не є економiчними вигодами, що надходять до Компанiї, i не ведуть до збiльшення власного капiталу. Отже, вони виключаються з доходу.
Визнання доходiв при наданнi робiт/послуг
Якщо результат операцiї, яка передбачає надання послуг, може бути попередньо оцiнений достовiрно, дохiд, пов’язаний з операцiєю, визнається шляхом посилання на той етап завершеностi операцiї, який iснує на кiнець звiтного перiоду. Результат операцiї може бути попередньо оцiнений достовiрно у разi задоволення всiх наведених далi умов:
а) можна достовiрно оцiнити суму доходу;
б) є ймовiрнiсть надходження до Компанiї економiчних вигiд, пов’язаних з операцiєю;
в) можна достовiрно оцiнити ступiнь завершеностi операцiї на кiнець звiтного перiоду; та
г) можна достовiрно оцiнити витрати, понесенi у зв’язку з операцiєю, та витрати, необхiднi для її завершення.
(a) Компанiя несе основну вiдповiдальнiсть за надання товарiв або послуг клiєнтовi або за виконання замовлення, наприклад, будучи вiдповiдальним за придатнiсть активiв або послуг, замовлених або куплених клiєнтом;
(b) Компанiя має ризик знецiнення активiв, до або пiсля замовлення клiєнта, пiд час транспортування або повернення;
(c) Компанiя може вiльно встановлювати цiни, або безпосередньо, або побiчно, наприклад, шляхом надання додаткових товарiв або послуг; i
(d) Компанiя несе кредитний ризик клiєнта в сумi, що пiдлягає оплатi клiєнтом.
Компанiя дiє в якостi агента, коли вона не робить впливу на iстотнi ризики i вигоди, пов'язанi з продажем товарiв або наданням послуг. Єдиною характеристикою визначальною те, що Компанiя дiє в якостi агента, є те, що суми, заробленi Компанiєю, зумовленi,або фiксованою сумою винагороди по кожнiй операцiї, або встановленим вiдсотком вiд суми, виставленим замовнику.
Дохiд, який виникає в результатi використання третiми сторонами активiв Компанiї, що приносять вiдсотки, роялтi та дивiденди, має визнаватися якщо:
а) є ймовiрнiсть, що економiчнi вигоди, пов’язанi з операцiєю, надходитимуть до суб’єкта господарювання; та
б) можна достовiрно оцiнити суму доходу.
Дохiд має визнаватися на такiй основi:
а) вiдсотки мають визнаватися iз застосуванням методу ефективної ставки вiдсотка;
б) роялтi мають визнаватися на основi принципу нарахування згiдно iз сутнiстю вiдповiдної угоди; та
в) дивiденди мають визнаватися, коли встановлюється право акцiонера на отримання виплати.
Визнання та оцiнка витрат
Витрати – це зменшення економiчних вигiд протягом облiкового перiоду у виглядi вибуття чи амортизацiї активiв або у виглядi виникнення зобов’язань, результатом чого є зменшення чистих активiв, за винятком зменшення, пов’язаного з виплатами учасникам.
Визнання витрат вiдбувається одночасно з визнанням збiльшення зобов’язань або зменшення активiв.
Правила оцiнки витрат МСФЗ не встановленi i в цьому немає необхiдностi, оскiльки їх величина є похiдною вiд вартостi активiв i зобов’язань, правила оцiнки яких встановленi МСФЗ.
Витрати на персонал та вiдповiднi вiдрахування
Витрати на заробiтну плату та нарахування на неї, лiкарнянi та премiї, нараховуються у тому роцi, в якому вiдповiднi послуги надавалися працiвниками Компанiї. Компанiя не має юридичного чи умовного зобов’язання сплачувати пенсiйнi чи iншi платежi, окрiм платежiв по державнiй системi соцiального страхування.
Податок на прибуток – витрати з податку на прибуток являють собою суму, що складається з поточного податку на прибуток та вiдстроченого податку на прибуток.

Оподаткування, податок на прибуток
Оподаткування в 2016 роцi здiйснювалось згiдно вимог Податкового кодексу України.
Система оподаткування включає податок на додану вартiсть, податок на прибуток пiдприємств, податок на доходи фiзичних осiб, а також ряд iнших податкiв.
Поточнi податки розраховуються у вiдповiдностi до українських нормативних положень про оподаткування.
Вiдстроченi податки нараховуються за методом розрахунку заборгованостi за бухгалтерським балансом. Сума вiдстрочених податкiв вiдображає чистий податковий ефект тимчасових рiзниць мiж вартiстю активiв та зобов'язань для цiлей фiнансового облiку та вартiстю, що приймається до уваги в податковому облiку. Сума активiв та зобов'язань з вiдстроченого оподаткування розраховується на основi очiкуваної ставки податку, яка має бути застосована до прибутку, що пiдлягає оподаткуванню в тих роках, коли сума тимчасових рiзниць може бути вiдшкодована або реалiзована. Активи з вiдстроченого оподаткування визнаються лише в тiй мiрi, наскiльки є вiрогiдною реалiзацiя цих активiв проти майбутнiх прибуткiв, що пiдлягають оподаткуванню.
У поточному перiодi вiдстроченi податки не розраховувались.

Податок на прибуток пiдприємств стягується за ставкою 18%, податок на додану вартiсть за ставкою 20%.
Поточний податок – сума податкiв на прибуток, що пiдлягають сплатi (вiдшкодуванню) щодо оподаткованого прибутку (податкового збитку) за перiод.
Оподатковуваний прибуток (податковий збиток) – прибуток (збиток) за перiод, визначений вiдповiдно до правил, установлених податковими органами, згiдно з якими податки на прибуток пiдлягають сплатi (вiдшкодуванню).
Поточнi податковi зобов'язання (активи) за поточний i попереднiй перiоди оцiнюються за сумою, яку передбачається сплатити податковим органам (вiдшкодувати у податкових органiв) iз застосуванням ставок оподаткування та податкового законодавства, що дiють або превалюють до кiнця звiтного перiоду.
Податковi ставки та податкове законодавство, що застосовуються для розрахунку цiєї суми - це ставки i законодавство, прийнятi або фактично прийнятi на звiтну дату в Українi чи в iншiй країнi, де Компанiя здiйснює свою дiяльнiсть i отримує оподатковуваний дохiд.
Податковi активи та зобов'язання з поточного податку на прибуток також включають в себе коригування стосовно податкiв, сплата або вiдшкодування яких очiкується вiдносно минулих перiодiв.
Поточнi податки визнаються поза прибутком або збитком, якщо податок вiдноситься до статей, що визнаються в тому самому або iншому перiодi поза прибутком або збитком. Отже, поточнi податки, якi вiдносяться до статей, що визнаються в тому самому або в iншому перiодi:
а) в iншому сукупному прибутку, визнаються в iншому сукупному прибутку;
б) безпосередньо у власному капiталi, визнаються безпосередньо у власному капiталi.
Керiвництво Компанiї перiодично здiйснює оцiнку позицiй, вiдображених у податкових декларацiях, щодо яких вiдповiдне податкове законодавство може бути по-рiзному iнтерпретовано.
Вiдстрочений податок
У вiдношеннi розрахунку та вiдображення вiдстроченого податку Компанiя керується чинним Податковим кодексом України, а саме у зв'язку зi змiнами до Податкового Кодексу з 2015 року платник податку, у якого рiчний дохiд (за вирахуванням непрямих податкiв), визначений за правилами бухгалтерського облiку за останнiй рiчний звiтний (податковий) перiод не перевищує двадцяти мiльйонiв гривень, має право прийняти рiшення про незастосування коригувань фiнансового результату до оподаткування на усi рiзницi (крiм вiд’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звiтних) рокiв), визначенi вiдповiдно до положень вiдповiдного роздiлу Податкового Кодексу. Ранiше визнанi вiдстроченi податковi активи та зобов’язання Компанiя припиняє визнавати у якостi активiв та зобов’язань i вiдображає у складi прибутку або збитку в перiодi списання.
Виплати працiвникам
Товариство веде бухгалтерський облiк та розкриття iнформацiї про виплати працiвникам у вiдповiдностi до МСБО 19 «Виплати працiвникам».
Товариство вiдповiдно до МСБО 19 визнає таке:
а) зобов’язання, якщо працiвник надав послугу в обмiн на виплати, якi будуть сплаченi в майбутньому;
б) витрати, якщо суб’єкт господарювання споживає економiчну вигоду, що виникає внаслiдок послуги, наданої працiвником в обмiн на виплати працiвникам.
Виплати працiвникам – це всi форми компенсацiї, що їх надає Товариство в обмiн на послуги, наданi працiвниками.
Виплати по закiнченнi трудової дiяльностi – це виплати працiвникам (окрiм виплат при звiльненнi працiвникiв), якi пiдлягають сплатi пiсля закiнчення трудової дiяльностi.
Виплати при звiльненнi – це виплати працiвникам, якi пiдлягають сплатi в результатi:
а) рiшення суб’єкта господарювання звiльнити працiвника до встановленої дати виходу на пенсiю, або
б) рiшення працiвника погодитися на добровiльне звiльнення в обмiн на такi виплати.
Гарантованi виплати працiвникам – це виплати працiвникам, якi не залежать вiд їхньої майбутньої трудової дiяльностi.
Короткостроковi виплати працiвникам – це виплати працiвникам (окрiм виплат при звiльненнi працiвникiв), якi пiдлягають сплатi в повному обсязi протягом дванадцяти мiсяцiв пiсля закiнчення перiоду, в якому працiвники надають вiдповiднi послуги.
Програми виплат по закiнченнi трудової дiяльностi – це офiцiйнi або неофiцiйнi угоди, згiдно з якими суб’єкт господарювання здiйснює виплати по закiнченнi трудової дiяльностi одному або кiльком працiвникам.
Програми з визначеною виплатою – це програми виплат по закiнченнi трудової дiяльностi, крiм програм з визначеним внеском.
Iншi довгостроковi виплати працiвникам – це виплати працiвникам (окрiм виплат по закiнченнi трудової дiяльностi та виплат при звiльненнi), якi не пiдлягають сплатi в повному обсязi протягом дванадцяти мiсяцiв пiсля закiнчення перiоду, в якому працiвники надають вiдповiднi послуги.
Виплати працiвникам включають:
а) короткостроковi виплати працiвникам, такi як
- заробiтна плата,
- внески на соцiальне забезпечення,
- оплаченi щорiчнi вiдпустки та тимчасова непрацездатнiсть,
- участь у прибутку та премiї (якщо вони пiдлягають сплатi протягом дванадцяти мiсяцiв пiсля закiнчення перiоду), а також
- негрошовi пiльги теперiшнiм працiвникам (такi як медичне обслуговування, надання житла, автомобiлiв, а також надання безкоштовних чи субсидованих товарiв або послуг);
б) виплати по закiнченнi трудової дiяльностi, такi як
- пенсiї,
- iншi види пенсiйного забезпечення,
- страхування життя та медичне обслуговування по закiнченнi трудової дiяльностi;
в) iншi довгостроковi виплати працiвникам, включають
- додаткову вiдпустку за вислугу рокiв або оплачувану академiчну вiдпустку,
- виплати з нагоди ювiлеїв чи iншi виплати за вислугу рокiв,
- виплати за тривалою непрацездатнiстю, а також
- отримання частки прибутку, премiї та вiдстрочену компенсацiю, якщо вони пiдлягають сплатi пiсля завершення дванадцяти мiсяцiв пiсля закiнчення перiоду або пiзнiше;
г) виплати при звiльненнi.
Короткостроковi виплати працiвникам
Короткостроковi виплати працiвникам включають такi статтi:
а) зарплати робiтникам та службовцям i внески на соцiальне забезпечення;
б) короткостроковi компенсацiї за вiдсутнiсть (такi як оплачена щорiчна вiдпустка та оплачена вiдпустка у зв’язку з хворобою); при цьому компенсацiя за вiдсутнiсть виплачується протягом дванадцяти мiсяцiв пiсля закiнчення перiоду, в якому працiвники надають вiдповiднi послуги;
в) участь у прибутку та премiї, що пiдлягають сплатi протягом дванадцяти мiсяцiв пiсля закiнчення перiоду, в якому працiвники надають вiдповiднi послуги;
г) не грошовi пiльги (такi як медичне обслуговування, надання житла, автомобiлiв та безкоштовних чи субсидованих товарiв або послуг) для теперiшнiх працiвникiв.
Витрати на виплати персоналу визнаються в перiодi їх нарахування.
На оплату вiдпусток формуються забезпечення виходячи iз суми невикористаних та за планових на поточний рiк вiдпусток працiвникiв. Також створюється резервування виплат персоналу на випадки звiльнення. Вони складаються з резерву невикористаних вiдпусток понад двох рокiв, якi пiдлягають до виплати у разi звiльнення, в якостi компенсацiї.
Визнання та оцiнка усiх короткострокових виплат працiвникам
Якщо працiвник надав послуги Товариству протягом облiкового перiоду, то недисконтовану суму короткострокових виплат працiвникам, очiкуваних до сплати в обмiн на цi послуги, суб’єктовi господарювання слiд визнавати:
а) як зобов’язання (нарахованi витрати) пiсля вирахування будь-якої вже сплаченої суми. Якщо вже сплачена сума перевищує недисконтовану суму виплат, товариство визнає це перевищення як актив (сплаченi авансом витрати) тiєю мiрою, якою цей аванс приведе, наприклад, до зменшення майбутнiх платежiв або грошового вiдшкодування;
б) як витрати, якщо iнший Стандарт не вимагає або не дозволяє включення виплат у собiвартiсть.
Короткостроковi компенсованi перiоди вiдсутностi
Товариству слiд визнає очiкувану вартiсть короткострокових виплат працiвникам у формi компенсацiй за вiдсутнiсть таким чином:
а) у разi накопичення компенсацiй за вiдсутнiсть, – пiд час надання працiвниками послуг, якi збiльшують їхнi права на майбутнi компенсацiї за вiдсутнiсть;
б) у разi ненакопичення компенсацiй за вiдсутнiсть – пiд час вiдсутностi.
Товариство може компенсувати працiвникам вiдсутнiсть з рiзних причин, включаючи:
- вiдпустки;
- хворобу та нетривалу непрацездатнiсть;
- декретнi вiдпустки для батька або матерi;
- вiйськову службу.
Iншi довгостроковi виплати працiвникам
Iншi довгостроковi виплати працiвникам включають:
а) довгостроковi компенсованi перiоди вiдсутностi, такi як додаткова вiдпустка за вислугу рокiв або оплачувана академiчна вiдпустка;
б) виплати з нагоди ювiлеїв або iншi виплати за вислугу рокiв;
в) виплати у зв’язку з тривалою непрацездатнiстю;
г) виплати частки прибутку та премiї, якi пiдлягають сплатi через дванадцять мiсяцiв або пiзнiше пiсля закiнчення перiоду, в якому працiвники надають вiдповiднi послуги;
ґ) вiдстроченi компенсацiї, сплаченi через дванадцять мiсяцiв або пiзнiше пiсля закiнчення перiоду, в якому вони заробленi.
Що стосується iнших довгострокових виплат працiвникам, то Товариство визнає чистий пiдсумок, який складається з наведених нижче сум, як витрати або як дохiд:
а) вартiсть поточних послуг;
б) витрати на вiдсотки;
в) очiкуваний прибуток вiд будь-яких активiв програми та будь-яке право на компенсацiю, визнане як актив;
г) актуарнi прибутки та збитки, якi слiд визнавати негайно в повному обсязi;
ґ) вартiсть ранiше наданих послуг, яку слiд визнавати негайно в повному обсязi;
д) вплив будь-яких скорочень або остаточних розрахункiв.
Виплати при звiльненнi
Товариство у вiдповiдностi до МСБО 19 розглядає виплати при звiльненнi окремо вiд iнших виплат працiвникам, оскiльки подiя, що приводить до виникнення зобов’язання, – це звiльнення працiвника, а не надання ним послуг.
Товариство визнає виплати при звiльненнi як зобов’язання та витрати тодi i лише тодi, коли Товариство має доведене зобов’язання:
а) звiльнити працiвника або групу працiвникiв до звичайної дати виходу на пенсiю або
б) здiйснити виплати при звiльненнi в результатi пропозицiї, зробленої для заохочення добровiльного звiльнення.


4. Розкриття iнформацiї щодо використання справедливої вартостi
4.1. Методики оцiнювання та вхiднi данi, використанi для складання оцiнок за справедливою вартiстю
Товариство здiйснює виключно безперервнi оцiнки справедливої вартостi активiв та зобов’язань, тобто такi оцiнки, якi вимагаються МСФЗ 39 та МСФЗ 13 у звiтi про фiнансовий стан на кiнець кожного звiтного перiоду.
Класи активiв та зобов’язань, оцiнених за справедливою вартiстю
Методики оцiнювання Метод оцiнки (ринковий, дохiдний, витратний)
Вихiднi данi
Грошовi кошти та їх еквiваленти Первiсна та подальша оцiнка грошових коштiв та їх еквiвалентiв здiйснюється за справедливою вартiстю, яка дорiвнює їх номiнальнiй вартостi Ринковий Офiцiйнi курси НБУ
Депозити (крiм депозитiв до запитання) Первiсна оцiнка депозиту здiйснюється за його справедливою вартiстю, яка зазвичай дорiвнює його номiнальнiй вартостi. Подальша оцiнка депозитiв у нацiональнiй валютi здiйснюється за справедливою вартiстю очiкуваних грошових потокiв Дохiдний (дисконтування грошових потокiв) Ставки за депозитами, ефективнi ставки за депозитними договорами
Борговi цiннi папери Первiсна оцiнка боргових цiнних паперiв як фiнансових активiв здiйснюється за справедливою вартiстю, яка зазвичай дорiвнює цiнi операцiї, в ходi якої був отриманий актив. Подальша оцiнка боргових цiнних паперiв здiйснюється за справедливою вартiстю. Ринковий, дохiдний Офiцiйнi бiржовi курси органiзаторiв торгiв на дату оцiнки, котирування аналогiчних боргових цiнних паперiв, дисконтованi потоки грошових коштiв
Iнструменти капiталу Первiсна оцiнка iнструментiв капiталу здiйснюється за їх справедливою вартiстю, яка зазвичай дорiвнює цiнi операцiї, в ходi якої був отриманий актив. Подальша оцiнка iнструментiв капiталу здiйснюється за справедливою вартiстю на дату оцiнки. Ринковий, витратний Офiцiйнi бiржовi курси органiзаторiв торгiв на дату оцiнки, за вiдсутностi визначеного бiржового курсу на дату оцiнки, використовується остання балансова вартiсть, цiни закриття бiржового торгового дня
Дебiторська заборгованiсть Первiсна та подальша оцiнка дебiторської заборгованостi здiйснюється за справедливою вартiстю, яка дорiвнює вартостi погашення, тобто сумi очiкуваних контрактних грошових потокiв на дату оцiнки. За поточною заборгованiстю ставки дисконтування не застосовуються Дохiдний Контрактнi умови, ймовiрнiсть погашення, очiкуванi вхiднi грошовi потоки
Поточнi зобов’язання Первiсна та подальша оцiнка поточних зобов’язань здiйснюється за вартiстю погашення Витратний Контрактнi умови, ймовiрнiсть погашення, очiкуванi вихiднi грошовi потоки
4.2. Рiвень iєрархiї справедливої вартостi, до якого належать оцiнки справедливої вартостi

Класи активiв та зобов’язань, оцiнених за справедливою вартiстю 1 рiвень
(тi, що мають котирування, та спостережуванi) 2 рiвень
(тi, що не мають котирувань, але спостережуванi) 3 рiвень
(тi, що не мають котирувань i не є спостережуваними)
Усього
2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015
Дата оцiнки 31.12.16 31.12.15 31.12.16 31.12.15 31.12.16 31.12.15 31.12.16 31.12.15
Дебiторська заборгованiсть за розрахунками з нарахованих доходiв – – – – 133 116 133 116

Дебiторська заборгованiсть за розрахунками за виданими авансами 108 77 108 77
Iнша поточна дебiторська заборгованiсть – – – – 64 64 64 64
Грошовi кошти та їх еквiваленти – – – – 19 1 19 1
4.3. Рух активiв, що оцiнюються за справедливою вартiстю з використанням вихiдних даних 3-го рiвня iєрархiї
Класи активiв, оцiнених за справедливою вартiстю з використанням 3-го рiвня iєрархiї Залишки станом на 31.12.2015 р. Придбання (надходження), продажi (вибуття) Залишки станом на 31.12.2016 р. Стаття (статтi) у прибутку або збитку, у якiй прибутки або збитки визнанi
Дебiторська заборгованiсть за розрахунками з нарахованих доходiв 116 17 133 –
Дебiторська заборгованiсть за розрахунками за виданими авансами 77 31 108 --
Iнша поточна дебiторська заборгованiсть 64 -- 64 –
Грошовi кошти та їх еквiваленти 1 18 19 –
4.4. Iншi розкриття, що вимагаються МСФЗ 13 «Оцiнка справедливої вартостi»
Справедлива вартiсть фiнансових iнструментiв в порiвняннi з їх балансовою вартiстю

Балансова вартiсть Справедлива вартiсть
2016 2015 2016 2015
1 2 3 4 5
Дебiторська заборгованiсть за розрахунками з нарахованих доходiв 133 116 133 116
Дебiторська заборгованiсть за розрахунками за виданими авансами 108 77 108 77
Iнша поточна дебiторська заборгованiсть 64 64 64 64
Грошовi кошти та їх еквiваленти 19 1 19 1
Справедлива вартiсть дебiторської та кредиторської заборгованостi, а також iнвестицiй неможливо визначити достовiрно, оскiльки немає ринкового котирування цих активiв.
Керiвництво Товариства вважає, що наведенi розкриття щодо застосування справедливої вартостi є достатнiми, i не вважає, що за межами фiнансової звiтностi залишилась будь-яка суттєва iнформацiя щодо застосування справедливої вартостi, яка може бути корисною для користувачiв фiнансової звiтностi.

5. Розкриття iнформацiї, що пiдтверджує статтi поданi у фiнансових звiтах
5.1. Чистий доход (виручка) вiд реалiзацiї
За звiтнi роки чистi доходи вiд основних операцiй Компанiї за категорiями включають:
2016 рiк 2015 рiк
Доходи вiд оренди власного нерухомого майна 1345 1074
Собiвартiсть (1162) (1 041)
Разом 183 33
5.2. Адмiнiстративнi витрати
За звiтнi роки адмiнiстративнi витрати Компанiї включають:
2016 рiк 2015 рiк
Зарплата адмiнiстративного апарату 39 36
Нарахування ЄСВ 9 13
Консультацiйнi послуги та аудит, оренда, послуги охорони примiщення, iнформацiйно-технiчне обслуговування 240 23
Витрати на ТМЦ, послуги адмiнiстративного призначення 2
Послуги зв’язку 1 1
Послуги банкiв 6 8
Амортизацiя нематерiальних активiв та основних засобiв 153 129
Нарахування податкiв i зборiв 889 141
Разом 1337 353
5.3. Податок на прибуток
Ставки оподаткування, якi застосовувалися до Компанiї протягом звiтного перiоду були наступними:
З 1 сiчня 2015 р. по 31 грудня 2015 р. Платник єдиного податку 4%
З 1 сiчня 2016 р. по 31 грудня 2016 р. 18%
У вiдношеннi розрахунку та вiдображення вiдстроченого податку Компанiя керується чинним Податковим кодексом України, а саме у зв'язку зi змiнами до Податкового Кодексу з 2015 року платник податку, у якого рiчний дохiд (за вирахуванням непрямих податкiв), визначений за правилами бухгалтерського облiку за останнiй рiчний звiтний (податковий) перiод не перевищує двадцяти мiльйонiв гривень, має право прийняти рiшення про незастосування коригувань фiнансового результату до оподаткування на усi рiзницi (крiм вiд’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звiтних) рокiв), визначенi вiдповiдно до положень вiдповiдного роздiлу Податкового Кодексу.

5.4. Розкриття статей звiту про фiнансовий стан
Стаття звiту Вiднесено до статтi 2015 2016
Iнша поточна дебiторська заборгованiсть ТОВ «Унiверсал» 64 64
Iншi поточнi зобов’язання ТОВ «Скай-ЛТД» 0
556
5.5. Розкриття статей звiту про рух грошових коштiв
Стаття звiту Вiднесено до статтi 2015 2016
Iншi витрачання Оплата послуг банка 8 6
5.6. Основнi засоби
В балансi Товариства вiдображено вартiсть основних засобiв (якi технiчно забезпечують господарську дiяльнiсть Товариства) розраховану як рiзниця мiж первiсною (переоцiненою) вартiстю та сумою нарахованої амортизацiї.
Аналiтичнi данi стосовно структури та вартостi основних засобiв:
Групи основних засобiв Залишок на 01.01.2016р. Надiйшло
за 2016р. Вибуло за 2016р. Нараховано амортизацiї за 2016р. Залишок на 31.12.2016р.
первiсна вартiсть знос первiсна вартiсть знос первiсна вартiсть знос
Будинки, споруди та передавальнi пристрої 10889 5513 - - - 153 10889 5666
Машини та обладнання 241 241 - - - - 241 241
Разом 11130 5754 - - - 153 11130 5907

З них: первiсна (переоцiнена) вартiсть повнiстю амортизованих основних засобiв складає 241 тис. грн.
Товариство не проводило переоцiнку основних засобiв на звiтну дату. У результатi вивчення цiн щодо аналогiчних основних засобiв (вiдносно яких така iнформацiя доступна), керiвництво дiйшло висновку, що справедлива вартiсть об’єктiв основних засобiв не суттєво вiдрiзняється вiд їх справедливої вартостi.
На звiтну дату основнi засоби не були наданi у будь-яку заставу, та не обмеженi у розпорядженнi та використаннi Товариством.

5.7. Запаси
Компанiя облiковує як запаси допомiжнi матерiали для споживання у процесi надання послуг, а саме: канцелярськi товари та папiр. Пiсля придбання запасiв Компанiя списує їх вартiсть на витрати того перiоду, в якому їх було використано.
Станом на кiнець звiтних перiодiв, запаси на балансi Компанiї вiдсутнi.

5.8. Дебiторська заборгованiсть
В балансi Товариства вiдображено чисту вартiсть поточної дебiторської заборгованостi. Це поточна дебiторська заборгованiсть, щодо якої створення резерву сумнiвних боргiв не передбачено (з причини вiдсутностi сумнiвiв у платоспроможностi дебiторiв та iнших пiдстав).
Найменування показника На 01.01.2016р. На 31.12.2016р. у т. ч. за строками погашення по групам:
до 3 мiсяцiв вiд 3 до 6 мiс. вiд 6 до 12 мiс.
Дебiторська заборгованiсть за товари, роботи, послуги 116 133 26 107 -
Дебiторська заборгованiсть за виданими авансами 77 108 74 34 -
Дебiторська заборгованiсть за розрахунками з бюджетом 68 65 65 - -
Iнша поточна дебiторська заборгованiсть 64 64 64 - -
Керiвництво вважає, що торгова дебiторська заборгованiсть (за товари, роботи, послуги) буде погашена шляхом отримання грошових коштiв, балансова вартiсть такої дебiторської заборгованостi приблизно дорiвнює її справедливiй вартостi.
Встановлено наступну класифiкацiю дебiторської заборгованостi за строками її погашення:
1 група – до 3 мiсяцiв;
2 група – вiд 3 до 6 мiсяцiв;
3 група – вiд 6 до 12 мiсяцiв.
У звiтному перiодi Товариством не визнавало безнадiйну заборгованiсь.
Поточна дебiторська заборгованiсть враховується за чистою реалiзацiйною вартiстю. Керiвництво Товариства вважає, що вся заборгованiсть буде повернена у вiдповiднi термiни впродовж 12 мiсяцiв.
Дебiторська заборгованiсть Товариства має забезпечення.
Прострочена дебiторська заборгованiсть вiдсутня.
Перелiк основних дебiторiв та суми дебiторської заборгованостi:
31 грудня 2015 (тис. грн.) 31 грудня 2016 (тис. грн.)
ТОВ "Гулiбат" 3,9 7,5
ТОВ «Грин-Вест» 2,7 11,2
ТОВ "Колор-Центр Сервiс" 40,8 64,8
ТОВ Керамея 0,0 20,1
ТОВ «Скай-ЛТД» 56,0 6.75

5.9. Грошовi кошти
31 грудня 2015 (тис. грн.) 31 грудня 2016 (тис. грн.)
Каса, в грн. 0,00 0,00
Поточнi рахунки в банках, в грн. 1,24 18,86
Всього 1,24
18,86

Кошти розмiщенi на поточному рахунку Товариства в ПАТ «БАНК КРЕДИТ ДНIПРО» МФО 305749.

5.10. Статутний капiтал
Зареєстрований капiтал представлений статутним капiталом, який вiдображено в балансi Товариства. Сума статутного капiталу складає 1 781 090,00 грн. (один мiльйон сiмсот вiсiмдесят одну тисячу дев’яносто грн. 00 коп.). Його подiлено на 7 124 360 простих iменних акцiй номiнальною вартiстю 0,25 грн. (нуль грн. 25 коп.).
Дата реєстрацiї випуску акцiй Товариства: 06.07.2011 р., номер свiдоцтва про реєстрацiю випуску акцiй: 59/04/1/11, мiжнародний iдентифiкацiйний номер цiнних паперiв: UA 4000125462.
Права, привiлеї, обмеження, в тому числi обмеження з виплати дивiдендiв i повернення капiталу, не передбаченi.
Станом на звiтну дату неоплаченого капiталу не має, додатковий випуск акцiй у звiтному перiодi не проводився.

5.11. Додатковий капiтал
На звiтну дату Товариством облiковується додатковий капiтал у сумi 9 478 тис. грн.


5.12. Резервний капiтал
Резервний капiтал формується згiдно законодавства України з метою забезпечення покриття збиткiв пiдприємств. Встановлений законодавством розмiр резервного капiталу становить не менше 25% статутного капiталу. Його формування проводиться шляхом щорiчних вiдрахувань не менш нiж 5% вiдсоткiв з прибутку пiдприємств.
На звiтну дату Товариством облiковується резервний капiтал у сумi 8 тис. грн. Вiдрахувань до резервного капiталу у 2016 роцi не проводилось.

5.13. Нерозподiлений прибуток (непокритий збиток)

Непокритий збиток Товариства на звiтну дату складає 6812 тис. грн.

5.14. Забезпечення, умовнi зобов’язання та умовнi активи
Вiдповiдно до засад, визначених МСБО 37 «Забезпечення, умовнi зобов’язання та умовнi активи» подiї, що потребують коригування активiв та зобов’язань Товариства внаслiдок виникнення умовних зобов’язань та умовних активiв, вiдсутнi.
5.15. Поточнi зобов’язання i забезпечення
31 грудня 2015 р. (тис. грн.) 31 грудня 2016р. (тис. грн.)
Поточна кредиторська заборгованiсть - 503
Розрахунки з бюджетом 68 65
Розрахунки зi страхування - -
Розрахунки з оплати працi - 1
Iншi - 556
Всього кредиторська заборгованiсть 68 1125
6. Розкриття iншої iнформацiї
6.1 Умовнi зобов'язання
6.1.1. Судовi позови
Товариство не має справ за судовими позовами i претензiями.
6.1.2. Оподаткування
Внаслiдок наявностi в українському податковому законодавствi положень, якi дозволяють бiльш нiж один варiант тлумачення, а також через практику, що склалася в нестабiльному економiчному середовищi, за якої податковi органи довiльно тлумачать аспекти економiчної дiяльностi, у разi, якщо податковi органи вважатимуть сумнiвним певне тлумачення, засноване на оцiнцi керiвництва економiчної дiяльностi Товариства. Податковi органи України можуть займати бiльш агресивну позицiю у своєму тлумаченнi законодавства та проведеннi податкових перевiрок, застосовуючи досить складний пiдхiд. Цi фактори у поєднаннi iз зусиллями податкових органiв, спрямованими на збiльшення податкових надходжень у вiдповiдь на зростання бюджетного тиску, можуть призвести до зростання рiвня та частоти податкових перевiрок, тому iснує можливiсть, що операцiї та дiяльнiсть, якi ранiше не заперечувались, можуть бути оскарженi. У результатi можуть бути нарахованi додатковi суттєвi суми податкiв, штрафiв та пенi. Вiдповiднi органи можуть проводити податковi перевiрки у фiнансових перiодах протягом трьох календарних рокiв пiсля їх закiнчення. Наслiдки таких перевiрок з боку податкових органiв не можуть бути оцiненi з достатнiм ступенем надiйностi, проте вони можуть бути суттєвими для фiнансового стану та дiяльностi органiзацiї в цiлому. За певних обставин перевiрка може стосуватися довших перiодiв. Керiвництво Товариства вважає, що сплатило усi податки, тому фiнансова звiтнiсть не мiстить резервiв пiд податковi збитки.
6.1.3. Ступiнь повернення дебiторської заборгованостi та iнших фiнансових активiв
Внаслiдок ситуацiї, яка склалась в економiцi України, а також як результат економiчної нестабiльностi, що склалась на дату балансу, iснує ймовiрнiсть того, що активи не зможуть бути реалiзованi за їхньою балансовою вартiстю в ходi звичайної дiяльностi Товариства.
Ступiнь повернення цих активiв у значнiй мiрi залежить вiд ефективностi заходiв, якi знаходяться поза зоною контролю Товариства. Ступiнь повернення дебiторської заборгованостi Товариству визначається на пiдставi обставин та iнформацiї, якi наявнi на дату балансу.
6.2 Розкриття iнформацiї про пов'язанi сторони
До пов'язаних сторiн або операцiй з пов'язаними сторонами належать:
• пiдприємства, якi прямо або опосередковано контролюють або перебувають пiд контролем, або ж перебувають пiд спiльним контролем разом з Товариством;
• асоцiйованi Товариства;
• спiльнi пiдприємства, у яких Товариство є контролюючим учасником;
• члени провiдного управлiнського персоналу Товариства;
• близькi родичi особи, зазначеної вище;
• Товариства, що контролюють Товариство, або здiйснюють суттєвий вплив, або мають суттєвий вiдсоток голосiв у Товариствi;
• програми виплат по закiнченнi трудової дiяльностi працiвникiв Товариства або будь-якого iншого суб'єкта господарювання, який є пов'язаною стороною Товариства.

2015 2016
Операцiї з пов'язаними сторонами, тис. грн. Всього, тис. грн. Операцiї з пов'язаними сторонами, тис. грн. Всього, тис. грн.
1 2 3 4 5
Короткостроковi виплати працiвникам (*) 19 19 20 20

Пояснення:
(*) Характер вiдносин – трудовi вiдносини мiж Товариством та вищiм керiвним персоналом

Iншi зв’язанi сторони – учасники товариства 31.12.2015(тис. грн.) 31.12.2016
Сума операцiй 19 20
Сума залишкiв заборгованостi 0 0
Строки 1 мiс 1 мiс
Умови Згiдно штатному розпису Згiдно штатному розпису
Наявнiсть забезпечення Немає Немає
Характер вiдшкодування при погашеннi Грошовий Грошовий
Гарантiї наданi чи отриманi Немає Немає
Резерв сумнiвних боргiв Не створювався Не створювався
Витрати стосовно безнадiйної або сумнiвної заборгованостi Безнадiйна або сумнiвна заборгованiсть вiдсутня Безнадiйна або сумнiвна заборгованiсть вiдсутня

Керiвництво вважає що всi операцiї з пов’язаними особами здiйснювались на умовах якi вiдповiдають ринковим.

6.3. Цiлi та полiтики управлiння фiнансовими ризиками
Керiвництво Товариства визнає, що дiяльнiсть Товариства пов’язана з ризиками i вартiсть чистих активiв у нестабiльному ринковому середовищi може суттєво змiнитись унаслiдок впливу суб’єктивних чинникiв та об’єктивних чинникiв, вiрогiднiсть i напрямок впливу яких заздалегiдь точно передбачити неможливо. До таких ризикiв вiднесено кредитний ризик, ринковий ризик та ризик лiквiдностi та ризик дефолту контрагента. Ринковий ризик включає валютний ризик, вiдсотковий ризик та iнший цiновий ризик. Управлiння ризиками керiвництвом Товариства здiйснюється на основi розумiння причин виникнення ризику, кiлькiсної оцiнки його можливого впливу на вартiсть чистих активiв та застосування iнструментарiю щодо його пом’якшення.
6.3.1. Кредитний ризик
Кредитний ризик – ризик того, що одна сторона контракту про фiнансовий iнструмент не зможе виконати зобов’язання i це буде причиною виникнення фiнансового збитку iншої сторони. Кредитний ризик притаманний таким фiнансовим iнструментам, як поточнi та депозитнi рахунки в банках, облiгацiї та дебiторська заборгованiсть.
Основним методом оцiнки кредитних ризикiв керiвництвом Товариства є оцiнка кредитоспроможностi контрагентiв, для чого використовуються кредитнi рейтинги та будь-яка iнша доступна iнформацiя (аналiз фiнансової звiтностi контрагента, доступної до користування) щодо їх спроможностi виконувати борговi зобов’язання. Товариство використовує наступнi методи управлiння кредитними ризиками:
• лiмiти щодо боргових зобов’язань за класами фiнансових iнструментiв;
• лiмiти щодо боргових зобов’язань перед одним контрагентом (або асоцiйованою групою);
• лiмiти щодо вкладень у фiнансовi iнструменти в розрiзi кредитних рейтингiв за Нацiональною рейтинговою шкалою;
• лiмiти щодо розмiщення депозитiв у банках з рiзними рейтингами та випадки дефолту та неповернення депозитiв протягом останнiх п’яти рокiв.

Фiнансовi активи, якi були простроченi, Товариство не має. Застави та iншi форми забезпечення Товариством отримувались але не надавались.
6.3.2. Ринковий ризик
Ринковий ризик – це ризик того, що справедлива вартiсть або майбутнi грошовi потоки вiд фiнансового iнструмента коливатимуться внаслiдок змiн ринкових цiн. Ринковий ризик охоплює три типи ризику: iнший цiновий ризик, валютний ризик та вiдсотковий ризик. Ринковий ризик виникає у зв’язку з ризиками збиткiв, зумовлених коливаннями цiн на акцiї, вiдсоткових ставок та валютних курсiв.

Iнший цiновий ризик – це ризик того, що справедлива вартiсть або майбутнi грошовi потоки вiд фiнансового iнструмента коливатимуться внаслiдок змiн ринкових цiн (окрiм тих, що виникають унаслiдок вiдсоткового ризику чи валютного ризику), незалежно вiд того, чи спричиненi вони чинниками, характерними для окремого фiнансового iнструмента або його емiтента, чи чинниками, що впливають на всi подiбнi фiнансовi iнструменти, з якими здiйснюються операцiї на ринку.
Основним методом оцiнки цiнового ризику є аналiз чутливостi. Серед методiв пом’якшення цiнового ризику Товариство використовує диверсифiкацiю активiв та дотримання лiмiтiв на вкладення в акцiї та iншi фiнансовi iнструменти з нефiксованим прибутком.
За iнвестицiйними активами, оцiненими за 3-м рiвнем iєрархiї, аналiз чутливостi до iншого цiнового ризику Товариство не здiйснювало вiдповiдно до п. 27 МСФЗ 7 «Фiнансовi iнструменти: розкриття iнформацiї».
Валютний ризик – це ризик того, що справедлива вартiсть або майбутнi грошовi потоки вiд фiнансового iнструменту коливатимуться внаслiдок змiн валютних курсiв.
Валютнi ризики Товариства виникають у зв’язку з володiнням фiнансовими iнструментами, номiнованими в iноземнiй валютi. Товариство не володiє фiнансовими iнструментами, номiнованими в iноземнiй валютi
Вiдсотковий ризик – це ризик того, що справедлива вартiсть або майбутнi грошовi потоки вiд фiнансового iнструмента коливатимуться внаслiдок змiн ринкових вiдсоткових ставок. Керiвництво Товариства усвiдомлює, що вiдсотковi ставки можуть змiнюватись i це впливатиме як на доходи Товариства, так i на справедливу вартiсть чистих активiв.
Усвiдомлюючи значнi ризики, пов’язанi з коливаннями вiдсоткових ставок у високоiнфляцiйному середовищi, яке є властивим для фiнансової системи України, керiвництво Товариства контролює частку активiв, розмiщених у боргових зобов’язаннях у нацiональнiй валютi з фiксованою вiдсотковою ставкою. Керiвництво Товариства здiйснює монiторинг вiдсоткових ризикiв та контролює їх максимально припустимий розмiр. Монiторинг вiдсоткових ризикiв здiйснюється шляхом оцiнки впливу можливих змiн вiдсоткових ставок на вартiсть вiдсоткових фiнансових iнструментiв.
Активiв, якi наражаються на вiдсотковi ризики Товариство не має.
6.3.3. Ризик лiквiдностi
Ризик лiквiдностi – ризик того, що Товариство матиме труднощi при виконаннi зобов’язань, пов’язаних iз фiнансовими зобов’язаннями, що погашаються шляхом поставки грошових коштiв або iншого фiнансового активу.
Товариство здiйснює контроль лiквiдностi шляхом планування поточної лiквiдностi. Товариство аналiзує термiни платежiв, якi пов'язанi з дебiторською заборгованiстю та iншими фiнансовими активами, зобов’язаннями, а також прогнознi потоки грошових коштiв вiд операцiйної дiяльностi.
Iнформацiя щодо недисконтованих платежiв за фiнансовими зобов'язаннями Товариства в розрiзi строкiв погашення представлена наступним чином:
Рiк, що закiнчився 31 грудня 2016 року До 1 мiсяця Вiд 1 мiсяця до 3 мiсяцiв Вiд 3 мiсяцiв до 1 року Вiд 1 року до 5 рокiв Бiльше 5 рокiв Всього
1 2 3 4 5 6 7
Поточна кредиторська заборгованiсть за товари, роботи, послуги 205 298 -- -- 503
Iншi поточнi зобов’язання 135 421 -- -- 556
Всього 340 719 1059

6.3.4 Ризик дефолту контрагента
Ризик неспроможностi контрагента (боржника та будь-якого дебiтора) виконати взятi на себе будь-якi договiрнi зобов’язання перед дебiтором. Ризик витрат, пов’язаних зi змiною оцiнки платоспроможностi дебiтора (змiною кредитного рейтингу). Потенцiйно можливий вплив знецiнення вiдповiдних активiв не повинен перевищувати 5% вiд загальної суми активiв.
6.4. Управлiння капiталом
Товариство здiйснює управлiння капiталом з метою досягнення наступних цiлей:
• зберегти спроможнiсть Товариства продовжувати свою дiяльнiсть так, щоб воно i надалi забезпечувало дохiд для учасникiв Товариства та виплати iншим зацiкавленим сторонам;
• забезпечити належний прибуток учасникам товариства завдяки встановленню цiн на послуги Товариства, що вiдповiдають рiвню ризику.
Керiвництво Товариства здiйснює огляд структури капiталу на щорiчнiй основi. При цьому керiвництво аналiзує вартiсть капiталу та притаманнi його складовим ризики. На основi отриманих висновкiв Товариство здiйснює регулювання капiталу шляхом фiнансування, а також виплати дивiдендiв та погашення iснуючих позик.
6.5. Подiї пiсля Балансу
Несприятливими подiями пiсля дати балансу до дати затвердження фiнансової звiтностi Товариства є нестабiльна полiтична та економiчна ситуацiя в Українi, що призвело до знецiнення нацiональної валюти, подорожчання матерiалiв, робiт та послуг, зниження платоспроможностi фiзичних i юридичних осiб тощо.
Перелiк можливих подiй пiсля дати балансу Наявнiсть
Прийняття рiшення щодо реорганiзацiї Товариства нi
Оголошення плану про припинення дiяльностi нi
Оголошення про значну реструктуризацiю або початок її запровадження нi
Iстотнi придбання активiв, класифiкацiя активiв як утримуваних для продажу, iнше вибуття або експропрiацiя значних активiв урядом нi
Знищення (втрата) активiв внаслiдок пожежi, аварiї, стихiйного лиха, або iншої надзвичайної подiї нi
Значнi операцiї зi звичайними акцiями та операцiї з потенцiйними звичайними акцiями пiсля дати балансу нi
Аномально великi змiни пiсля дати балансу в цiнах на активи або в курсах iноземних валют нi
Прийняття законодавчих актiв, якi впливають на дiяльнiсть пiдприємства нi
Прийняття значних зобов’язань або непередбачених зобов’язань, наприклад, унаслiдок надання значних гарантiй нi
Початок судового процесу, що виник виключно внаслiдок подiй, якi вiдбулись пiсля дати балансу нi
Дивiденди за звiтний перiод оголошенi пiдприємством пiсля дати балансу нi
Укладення контрактiв щодо значних капiтальних i фiнансових iнвестицiй нi
Оголошення банкрутом дебiтора, заборгованiсть якого ранiше була визнана сумнiвною нi
Переоцiнка активiв пiсля звiтної дати, яка свiдчить про стiйке зниження їхньої вартостi, визначеної на дату балансу нi
Продаж запасiв, який свiдчить необґрунтованiсть оцiнки чистої вартостi їх реалiзацiї на дату балансу нi
Виправлення помилок, або порушень законодавства, що призвели до перекручування даних фiнансової звiтностi нi

Подiї пiсля дати балансу до дати затвердження фiнансової звiтностi, якi б вимагали коригування даних фiнансової звiтностi чи розкриття вiдсутнi.


Керiвник _________________ Наградський А.Д.



Головний бухгалтер _________________ не передбачено

д/н

д/н

д/н